Επέστρεψε με 40αρα ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 22 Απριλίου 2018 - 17:05

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ επέστρεψε στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος με επιβλητικό τρόπο. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στο ΔΑΚ Γλυφάδας με 93-53 του Πρωτέα Βούλας για την 21η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα δεν άφησαν περιθώρια στην αντίπαλό τους και παίζοντας ωραίο μπάσκετ έφτασαν σε μία άνετη νίκη, συνεχίζοντας το απόλυτο και τη φετινή σεζόν σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Κορυφαία και πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Εβίνα Μάλτση με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε με 16 πόντους η Ιβόν Άντερσον, με 14 πόντους η Εβίνα Σταμάτη και με 13 πόντους η Αφροδίτη Κοσμά.

Πλέον, τα κορίτσια του Θρύλου έχουν ακόμη ένα παιχνίδι για το τέλος της κανονικής περιόδου και δείχνουν ότι ανεβάζουν τη φόρμα τους στο καταλληλότερο σημείο, όπου θα κριθεί και ο τίτλος του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά του ματς ήταν κοντά, με τον Ολυμπιακό να μην μπορέι να ξεφύγει στο σκορ. Ωστόσο, αυτό το κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα, κάτι το οποίο αποδεικνύει ότι έφαγαν μόλις 2 πόντους σε διάστημα πεντέμισι λεπτών.

Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν με την ίδια ένταση, φτάνοντας εν τέλει σε διαφορά των 40 πόντων, η οποία έμεινε και στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Θρύλο να πανηγυρίζει μία ακόμη εύκολη νίκη και το 21 στα 21 τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 45-26, 74-39, 93-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Μίσσας): Μάζιτς, Σταμάτη 14 (4/5 διπ., 2/5 τρ., 3 κλεψ.), Σπυριδοπούλου 3 (1/2 τριπ.), Χατζηνικολάου 5 (9 ασ.), Μπαλτά 6 (1/1 διπ., 1/2 τρ.), Μάλτση 22 (5/7 διπ., 4/7 τρ., 3 ασ., 2 κλεψ.), Χαλιβέρα, Σωτηρίου 8 (1/1 διπ., 2/2 τρ.), Κοσμά 13 (2/3 τρ., 7 ριμπ.), Άντερσον 16 (7/10 διπ., 7 ριμπ., 5 ασ., 3 κλεψ.), Μακόλι 6 (7 ριμπ).

Πρωτέας Βούλας (Π. Σαββάτης): Καρλάφτη, Τσιχλάκη, Χατζηβασιλείου, Γκόβαν 7 (1), Κολλάτου 4, Καμπουράκη 3 (1), Ντέλβα 8, Τζόουνς 16, Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 8, Μ. Αναστασοπούλου 4, Χρ. Αναστασοπούλου 3.

Ο αρχηγός τον οδηγεί!

Ο Βασίλης Σπανούλης έχει πραγματοποιήσει ηγετικές εμφανίσεις και στα δύο πρώτα ματς της σειράς με τη Ζαλγκίρις, έχοντας σημειώσει 42 συνολικά πόντους και 13 ασίστ.