Δεν τον άφησαν… Δεν μπόρεσε!

Κυριακή, 17 Ιουνίου 2018 - 21:20

Ο Ολυμπιακός πήγε στο ΟΑΚΑ παλικαρίσια να πάρει το πρωτάθλημα. Και στα πρώτα 20 λεπτά έδειχνε ικανότατος. Μετά ξεκίνησαν οι επισκέψεις από διαπιστευμένους στη φυσούνα, όπως κατήγγειλε ο Ολυμπιακός, τα σφυρίγματα με τον Αναστόπουλο να βγαίνει μπροστά και ο… κακός του εαυτός. Έχασε τον προσανατολισμό του από εκείνο σημείο, δυσκοίλιος στην επίθεση και κακός στην άμυνα και μοιραία ήρθε η ήττα με 84-70.

ΚΛΕΙΔΙ: Το 3ο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά, οι αποφάσεις ήταν… χειρουργικές να αποτέλεσμα να αποδιοργανωθεί και στη συνέχεια να χάσει κάθε προσανατολισμό.

MVP: Ο Πρίντεζης και ο Ρόμπερτς ξεκίνησαν πάλι δυναμικά στο ματς και ιδίως στο πρώτο μέρος ήταν πολύ καλοί. Μετά χάθηκαν και αυτοί.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 31 πόντους δέχτηκε στο πρώτο 20άλεπτο ο Ολυμπιακός και… 29 μόνο στο 3ο δεκάλεπτο

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Οι Παπανικολάου και Παπαπέτρου δεν κατάφεραν να βοηθήσουν

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Πρίντεζη να παίρνει πάνω του τις επιθέσεις της ομάδας για το αρχικό 0-4, ωστόσο στη συνέχεια με γρήγορα φάουλ πάνω στον Μιλουτίμοφ (3 στο 7.17) και με 5 βολές στον Παναθηναϊκό, οι πράσινοι πέραν του Γκιστ, ξεκίνησαν να βρίσκουν σκορ από τα 4.5 μέτρα. Ο Σπανούλης μάλιστα τα έβαλε με τον Σέρβο και του έδειχνε να σκέφτεσαι. Η ουσία ήταν ίδια πάντως, 3ο φάουλ του Μιλουτίνοφ ενώ οι «πράσινοι» είχαν 7 επιθετικά. Τα τρία σε μία φάση και 7 βολές. Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη μπροστά, έχασε τον προσανατολισμό του και με κάρφωμα ο Γκιστ έκανε το 10-4 (10-0 σερί) ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα… Με δύο τρίποντα από Πρίντεζη και Παπανικολάου έκανε το 10-10 με τους «πράσινους» να χάνουν και 3ο λέι απ. Ο Πρίντεζης με τον 9ο πόντο του έκανε το 10-13 ενώ ο Μπόγρης με 2 βολές έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 14-15.

Ο Τζέιμς ξεκίνησε καλά στο 2ο δεκάλεπτο με 5 πόντους, το ίδιο όμως και ο Ρόμπερτς επίσης με 5 ενώ ο Σπανούλης με ντράιβ έκανε το 21-22, δίχως να λείπουν τα λάθη βέβαια και από τους δύο αντιπάλους. Ο Γκιστ με γκολ φάουλ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό και πάλι αλλά ο Μακλίν με φόλοου και βολές και ο Σπανούλης με δύο ντράιβ ανέβασε στ ο 25-30 με το επιμέρους να είναι 1-8. Το 4ο φάουλ του Μιλουτίνοφ ήρθε με συνοπτικές διαδικασίες και με 3 βολές αλλά και λάθος του Μάντζαρη (έχασε από Σίνγκλετον) που σφυρίχτηκε… αντιαθλητικό ο Παναθηναϊκός έκανε το 31-30 με τον Παππά να προσπαθεί να κάνει τα… γνωστά στον Σπανούλη και στη συνέχεια να παίρνουν από μία τεχνική ποινή. Ο Ρόμπερτς με τρίποντο και πάλι απάντησε ακαριαία ενώ ο Μακλίν με 2/2 βολές έκανε το 31-35 (17-20 επιμέρους) του 2ου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός είχε 44% δίποντα (8/18) και τρίποντα (4/9), 20 ριμπάουντ (5 επιθετικά), 7 ασίστ, 8 λάθη και 4 κλεψίματα, έχοντας παράλληλα 7 πόντους από διπλή ευκαιρία, μόλις 2 σε αιφνιδιασμό, 14 πόντους στο ζωγραφιστό και 8 από λάθη αντιπάλου.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη είχε, 42% δίποντα (9/21) και 0/7 τρίποντα και 13/20 βολές (7/10 βολές ο Ολυμπιακός), 19 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 4 ασίστ, 6 λάθη, 3 κλεψίματα. Παράλληλα είχε 11 πόντους από λάθη αντιπάλου, 16 στο ζωγραφιστό, 8 από διπλή ευκαιρία και 5 από αιφνιδιασμό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με παράβαση 5΄΄ σε επαναφορά αλλά και τρίποντο του Πρίντεζη (είχαν προηγηθεί δύο φάουλ) απάντηση σε αυτό του Ρίβερς για το 34-38. Φάουλ σκληρό του Σίνγκλετον δεν δόθηκε ποτέ στον Πρίντεζη και η μπάλα… ξανά Παναθηναϊκός ενώ πήρε και τεχνική ποινή ο Τόμιτς. Ο Ολυμπιακός μπροστά έχασε και δύο μπάλες από Μάντζαρη και Μακλίν δίνοντας αιφνιδιασμούς στον Παναθηναϊκό, έκανε βήματα και ο Σπανούλης και το σκορ με φόλοου του Σίνγκλετον σε προσπάθεια ποσταρίσματος του Ρίβερς στον Στρέλνιεκς έγινε 42-39. Ο Καλάθης έκανε το 4ο φάουλ, ενώ στη συνέχεια ο Μακλίν ισορρόπησε γρήγορα την κατάσταση με 2/2 βολές και ντράιβ για το 44-43. Η τάπα του βέβαια (καθαρή) πάνω στον Τζέιμς μεταφράστηκε σε… φάουλ από τον Αναστόπουλο. Ο Παπαπέτρου με ντράιβ έκανε το 48-45, ωστόσο με ένα 5-0 ο Παναθηναϊκός ανέβασε στο 51-45, παίρνοντας στη συνέχεια από ένα αντιαθλητικό Μακλίν και Σίνγκλετον. Όπως μπήκε ξανά ο Μιλουτίνοφ έτσι βγήκε με… 5ο φάουλ. Με βολές του Σίνγκλετον το επιμέρους στο 3ο δεκάλεπτο ανέβηκε στο 21-10. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει την συνοχή και το μυαλό του στο 3ο δεκάλεπτο ενώ στην άμυνα επέστρεψε ντράιβ του Παππά και από λάθος του (Ρόμπερτς) αιφνιδιασμό για το 57-47. Ο Σπανούλης με τρίποντο απάντησε αλλά ο Παπανικολάου έφαγε τρίποντο στην εκπνοή από τον Τζέιμς για το 60-50 (29-15 επιμέρους).

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Μακλίν αλλά ένα 8-0 σερί από Παππά και Τζέιμς έκαναν το σκορ 68-52. Τίποτα δεν πήγαινε καλά. Ο Ολυμπιακός ήταν δυσκοίλιος στην επίθεση, έχασε τρίποντο σκοτωμένο ο Γουίλτζερ και έκανε στη συνέχεια και αντιαθλητικό. Με τρίποντα των Ρίβερς και Γουίλτζερ έγινε το σκορ 72-58 με τον Παπανικολάου να έχει χάσει λέι απ και μετά μία βολή. Ο Καναδός με ανάποδο λέι απ μείωσε στυς 12 (72-60) αλλά χάθηκε η μπάλα και… δόθηκε αντιαθλητικό στον Πρίντεζη. Με ντράιβ του Τζέιμς και βολές του Γκιστ έγινε το 78-60. Με τρεις βολές του Ρόμπερτς (δόθηκε τεχνική στον Τζέιμς) και μία του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός κατέβασε κάπως αλλά τι να το κάνεις όταν ξέχασαν τον Καλάθη ολομόναχο κάτω από το καλάθι (80-65). Τρίποντο του Καλάθη στη συνέχεια και… τέλος, με 2 λεπτά να απομένουν. Τελικό σκορ 84-70.

Τα Δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70.