Με Αρσενόπουλο και Τσουμάνη η Ελλάδα κέρδισε την Κροατία

Τρίτη, 31 Ιουλίου 2018 - 15:59

Με τους Νίκο Αρσενόπουλο και Αντρέα Τσουμάνη να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση, η Εθνική Εφήβων επικράτησε στη Λετονία της Κροατίας με 76-67, για την 3η μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 και πλέον αναμένει την αναμέτρηση Ιταλία-Λετονία (18:30) για την τελική κατάταξη στον όμιλο. Ο αντίπαλός της θα προκύψει από τον Β΄όμιλο που συμμετέχουν οι Τουρκία, Ρωσία, Γαλλία και Γερμανία.

Ο Νίκος Αρσενόπουλος είχε σε 39:16 λεπτά 16 πόντους, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ παρ’ολίγο να κάνει νταμπλ-νταμπλ ο Αντρέας Τσουμάνης που σε 23 λεπτά είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Ελλάδα βρέθηκε να προηγείται με 23 πόντους, τα χάλασε στο 3ο δεκάλεπτο (26-14 το επιμέρους) και βρέθηκε πίσω με έναν πόντο (5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα), ωστόσο στο τέλος πήρε αυτό που δικαιωματικά άξιζε, πετυχαίνοντας την 2η νίκη της στον όμιλο.