Αποκλείστηκαν οι Έφηβοι από τη Γαλλία

Τετάρτη, 1 Αυγούστου 2018 - 18:33

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Εφήβων απέναντι στη Γαλλία παρά την μεγάλη ανατροπή που επιχείρησε. Τα μοιραία λάθη στο τέλος έφεραν την ήττα με 86-81 και τον αποκλεισμό της Ελλάδας από τους «8» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Λετονία.

Η Ελλάδα βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 24-6 ωστόσο κατάφερε και ισορρόπησε γρήγορα το ματς κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά κιόλας με 44-40.

Στο 2ο μέρος η «γαλανόλευκη» ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους (55-46 στο 25΄) αλλά ο Αγιάγι έκανε μεγάλη ζημιά στην Ελλάδα. Με 9 συνεχόμενους πόντους του Γάλλου γκαρντ στο 4ο δεκάλεπτο και γενικότερα ένα σερί 15-0, οι «τρικολόρ» πέρασαν μπροστά με 78-70 στο 37΄. Η Ελλάδα αντέδρασε με τους Αρσενόπουλο και Τσουμάνη στο τέλος (μείωσε σε 82-77), όμως ο Σανδραμάνης δέχθηκε αντιαθλητικό φάουλ και τα πάντα τελείωσαν.

Ο Αρσενόπουλος ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους ενώ ο Τσουμάνης πέτυχε 4.