Ο Πρίντεζης την πάει Κίνα!

Πέμπτη, 13 Σεπτεμβρίου 2018 - 23:15

Πλώρη για Κίνα έβαλε η Ελλάδα και το Παγκόσμιο Κύπελλο! Η Εθνική ομάδα επικράτησε της Σερβίας στο Ηράκλειο της Κρήτης με 70-63, για την Β΄ φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και δεν μπορεί να χάσει αυτή την πρόκριση, έχοντας το 7-0. Θα μιλάμε πραγματικά για αυτοκτονία, τη στιγμή που η Γεωργία που τη καταδιώκει (σ.σ. κοντράρονται την Κυριακή 16/09 στην Τιφλίδα) βρίσκεται στο 4-3.

Οι Σέρβοι κατάφεραν να προηγηθούν με βραχεία κεφαλή στο 1ο δεκάλεπτο (16-18), αλλά η Ελλάδα είχε το ματς στα μέτρα της. Σούταρε καλά από μακριά (5/8 τρίποντα) έπαιξε καλά τον Μπογκντάνοβιτς στην άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια με 35-32 μπροστά. Στην επανάληψη, ανέβασε στροφές, έσφιξε το ροτέισον και κατάφερε να προηγηθεί με 45-34, με ένα 10-2 επιμέρους. Οι Σέρβοι μάζεψαν κάπως τη διαφορά, ωστόσο η Εθνική ομάδα πήγε με 51-47 στον πάγκο για τα τελευταία 10 λεπτά. Μπογκντάνοβιτς και Μίσιτς έφεραν το ματς στα ίσα (57-57), αλλά ο Πρίντεζης το πήρε πάνω του και έδωσε το προβάδισμα με 65-59, τη στιγμή που οι Σέρβοι κατέφυγαν και πάλι στο τρίποντο δίχως όμως να έχουν τύχη, με την Ελλάδα να σφραγίζει στη συνέχεια τη νίκη για το τελικό 70-63.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας μαζί με τον Καλάθη, με 15 πόντους, όπου σε σχεδόν 30 λεπτά είχε 7/12 δίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο Κώστας Παπανικολάου (σ.σ. και οι δύο στην αρχική 5άδα) σε 29:30 λεπτά είχε 8 πόντους με 2/4 δίποντα και 1/4 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης αγωνίστηκε περίπου 4 λεπτά.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ από την άλλη (αρχική 5άδα), σε 28 λεπτά είχε 7 πόντους με 2/6 δίποντα και 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

6. Εσθονία / 2-5
    * Στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας προκρίνονται οι τρεις πρώτοι.

«Είχαμε καλή απόδοση»

Ικανοποιημένος με αυτά που είδε παρουσιάστηκε ο Ντέιβιντ Μπλατ, μετά το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τη Μάλαγα για το τουρνουά Costa Del Sol.

Μισός αλλά... ωραίος (pics)

Βγάζει γούστα ο νέος Ολυμπιακός του Μπλατ- Οι «ερυθρόλευκοι» των 9 απουσιών επικράτησαν με 94-77 της Μάλαγα στο τουρνουά Costa del Sol.

Ολυμπιακός-Μάλαγα live TV

Οι «ερυθρόλευκοι» κάνουν τζάμπολ (21:00) στο 8ο τουρνουά Costa Del Sol απέναντι στους πρώην Μπράιαν Ρόμπερτς και Κάιλ Ουίλτζερ.