Το Περιστέρι σόκαρε την ΑΕΚ

Σάββατο, 6 Οκτωβρίου 2018 - 20:00

Το Περιστέρι επέστρεψε στην Α1 και το βροντοφώναξε! Οι «Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης» επικράτησαν της ΑΕΚ εντός έδρας με 83-80, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1. Εύκολα ο Προμηθέας στη Ρόδο, το ίδιο ο ΠΑΟΚ και ΠΑΟ στην έδρα τους απέναντι σε Ρέθυμνο και Ήφαιστο Λήμνου- Αποτελέσματα και πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Basket League.

ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο 81-64

Από τα μέσα της 2ης περιόδου (με επιμέρους σκορ 10-2 και πρωταγωνιστή τον Χάτσερ) ο ΠΑΟΚ αποσπάστηκε του Ρεθύμνου στο σκορ μέσα στη Πυλαία (44-30), ενώ ο Μορέιρα, στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (50-30). Οι Θεσσαλονικείς ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από τα 6.75μ. έχοντας 10/22 τρίποντα και είχαν πρώτους σκόρερ τους Μορέιρα και Τζόουνς με 16 πόντους έκαστος. Για το Ρέθυμνο ο Μπαρτ είχε 19 πόντους και από 12 οι Ντάνιελς, Μπρέισι και Ντούρχαμ.

Κολοσσός Ρόδου- Προμηθέας Πάτρας 68-83

Στη Ρόδο, ο Προμηθέας «καθάρισε» το ματς στο 3ο δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους σκορ 25-10, διάστημα στο οποίο πέτυχε 7 τρίποντα, ενώ συνολικά στο ματς είχαν 15/30 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κασελάκης με 19 πόντους και ακολούθησε ο Τσαϊρέλης με 17. Για τον Κολοσσό, 15 πόντους είχε ο Δημάκος και 11 ο Ντιγκς.

Παναθηναϊκός - Ήφαιστος Λήμνου 93-65

Εύκολη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Ήφαιστου Λήμνου στο «τιμωρημένο» ΟΑΚΑ με 93-65. Οι «πράσινοι» είχαν 12/22 τρίποντα (2/11 οι φιλοξενούμενοι) και 28 ασίστ ενώ πολλά ήταν τα 17 λάθη των παικτών του Μανωλόπουλου. Ο Τόμας είχε 16 πόντους για τον Παναθηναϊκό, 12 ο Γκιστ και 11 ο Καλάθης (10 ασίστ). Για τον Ήφαιστο από 18 πόντους σκόραραν οι Σμιθ και Έβανς.

Περιστέρι – ΑΕΚ 83-80

Το Περιστέρι με ένα επιμέρους σκορ στο 2ο δεκάλεπτο 23-8, ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους προμηνύοντας ένα εφιαλτικό απόγευμα για την ΑΕΚ, η οποία προσπάθησε (και τα κατάφερε) να μπει ξανά στο παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο, με δικό της επιμέρους 16-33. Ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έκανε το 79-71, αλλά Μέις από τα 6,75μ. και Ματσιούλις με γκολ φάουλ μείωσαν στο καλάθι (79-77), ωστόσο ο Μπέντιλ με ωραία κίνηση κάτω από το καλάθι, ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας του. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάροου με 21 πόντους και 6 ασίστ, 16 είχε ο Μπέντιλ και 12 ο Βασιλόπουλος. Για την ΑΕΚ 22 είχε ο Μέις και 8 ασίστ, από 13 οι Γκρίφιν και Ματσιούλις και 12 ο Λαρεντζάκης.

Ακόμα καλύτερος…

Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1, κόντρα (και πάλι) στον Χολαργό (17:00/ CosmoteSport 4), στο ΣΕΦ.

Να παρουσιαστεί ακόμα καλύτερος!

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Χολαργό (Live στις 17:00 στο gavros.gr/ CosmoteSport4) στην πρεμιέρα της Α1 και θέλει να δείξει καλύτερο πρόσωπο από το ματς του Κυπέλλου.