Η Μπάρτσα το «Clasico» με σούπερ Κούριτς!

Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018 - 22:20

Η Μπαρτσελόνα φαίνεται πως επέστρεψε για τα καλά. Επικράτησε με 86-69 της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με τον Κάιλ Κούριτς να κάνει μεγάλο 4ο δεκάλεπτο και να βομβαρδίζει τους φιλοξενούμενους με τα τρίποντά του.

Το ματς ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά, αλλά η Μπαρτσελόνα ξέσπασε στην τελευταία περίοδο, πέτυχε σερί τριπόντων (23-10 επιμέρους και 13/24 συνολικά τρίποντα) και αποσπάστηκε από τη Ρεάλ η οποία δεν μπορούσε να ακολουθήσει, μην έχοντας στη διάθεσή της και τον Γιουλ ο οποίος δεν πρόλαβε να αποθεραπευτεί.

Ο Κούριτς με 17 πόντους και 4/8 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπάρτσα, ενώ 12 είχε ο Χάνγκα και 11 ο Ερτέλ. Για τη Ρεάλ 12 είχε ο Κάρολ και από 10 οι Τέιλορ και Καμπάτσο.

«Θα δοκιμάσουμε νέα στοιχεία με Ολυμπιακό»

Για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1, μίλησε ο Βαγγέλης Κουτσοκέρας, ο άμεσος συνεργάτης του Νίκου Οικονόμου, στον πάγκο του Πανιωνίου.