Πώς άλλαξε το παιχνίδι του ο Λεντέι στη Μαδρίτη (pics)

Παρασκευή, 11 Ιανουαρίου 2019 - 18:36
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Μετά από 8 σερί ματς στην Ευρωλίγκα, στα οποία ήταν διψήφιος με 13,8 πόντους μάλιστα και το… 6άλεπτο κόντρα στον Παναθηναϊκό στο οποίο δεν πήρε καν προσπάθεια, ο Ζακ Λεντέι επέστρεψε τις τελευταίες δύο αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα με ουσιώδεις και μεστές παρουσίες στο παρκέ…

«Έπρεπε να είμαι σκληρός γιατί έλειπε ο Μιλουτίνοφ και είμαι χαρούμενος που βοήθησα. Ήταν η μέρα μου σήμερα και είμαι χαρούμενος. Έπρεπε να κάνω ένα βήμα μπροστά» ήταν τα ακριβή του λόγια μετά το ματς στο ΣΕΦ και τη νίκη στην παράταση επί της Μπασκόνια, με τον Λεντέι να κάνει το step up και στη Μαδρίτη αλλά με… διαφορετικό τρόπο.

Ο Λεντέι ένιωσε μειονεκτικά απέναντι σε Αγιόν και Ταβάρες και απέφυγε να παίξει κοντά στο καλάθι. Είτε με πλάτη είτε να πάει με πρόσωπό μέχρι μέσα όπως συνηθίζει και του αρέσει. Κινήθηκε πολύ μακριά από αυτό, σουτάροντας κατά κύριο λόγο από μέση και μακρινή απόσταση.

(Οι συνολικές προσπάθειες του Λεντέι)

Είναι ενδεικτικό πως από τα 15 σουτ που πήρε στο ματς με τη Ρεάλ, μόνο τα 4 είναι κοντά στο καλάθι εκ των οποίων τα τρία είναι στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Είναι τα τρία σερί με τα οποία έκανε 81-72, περίπου 4’ λεπτά πριν το φινάλε και τα δύο σερί καρφώματα στο 91-74 και 91-76, κάτω από τα 2 εναπομείναντα λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης.

(Οι προσπάθειες του Λεντέι στο 2ο μέρος)

Στο 1ο ημίχρονο δε είχε μία προσπάθεια μέσα στο ζωγραφιστό (το 33-30) στις 7 που είχε πάρει στο ματς.

Κάτι άλλο που έχει να κάνει συνδυαστικά με την παρουσία του Λεντέι και την απουσία του Μιλουτίνοφ, είναι η εντολή που έδωσε ο Λάσο στο δεύτερο μέρος να «ακουμπήσει» η μπάλα στον Αγιόν και να «παίξει» τον Λεντέι του οποίου υπερέχει σε όγκο, δύναμη και ύψος. Ο Μεξικανός σέντερ της Ρεάλ στο 2ο μέρος της αναμέτρησης πήρε 7 προσπάθειες εκ των οποίων οι 6 ήταν μέσα στο ζωγραφιστό (σ.σ. μία σούταρε από το λόου πόστ με τον Λεντέι και πάλι στην άμυνα), τη στιγμή που στο πρώτο μέρος είχε πάρει μόλις 3 επιθέσεις (σ.σ. είχαν 14/18 δίποντα και 7/13 τρίποντα) εκ των οποίων η μία μέσα στο «ζωγραφιστό».