Γκιστ σε 3 σεζόν: 6 αποβολές στην Ευρωλίγκα, 2 στην Α1!

Παρασκευή, 18 Ιανουαρίου 2019 - 22:49

Περίεργη δεν ήταν η σκηνή στο Κάουνας; Με τον Γκιστ να αποβάλλεται με 5 φάουλ και να κάθεται στον πάγκο; Που να τα δείτε αυτά στον Φάρο της Α1… Ούτε ο ίδιος ο Γκιστ δεν θυμάται πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανε 5 φάουλ σε παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος.

Στην Ευρωλίγκα είναι πολύ πιο συχνό το φαινόμενο. Στην Ελλάδα όμως… απαγορεύεται δια ροπάλου. Ελάτε να σας λύσουμε τις απορίες.

Ο Γκιστ στο ελληνικό πρωτάθλημα έχει να αποβληθεί με 5 φάουλ από τη σεζόν 2016-17. Είχε συμβεί δύο φορές τότε, απέναντι σε Απόλλων Πατρών και ΑΕΚ, και τα δύο εκτός έδρας, και από τότε δεν έχει ξανασυμβεί φυσικά. Σε δύο γεμάτες σεζόν και την τρέχουσα, ο Γκιστ στην Α1 έχει 2 αποβολές, με μέσο όρο χρόνο συμμετοχής 18 λεπτά το 16-17, 20:46 το 17-18 και 17 λεπτά φέτος.

Στην Ευρωλίγκα, στο ίδιο διάστημα έχει 6 αποβολές με 5 φάουλ, σε 25 λεπτά συμμετοχής το 2017-18, σε 23 το 16-17 και 23 φέτος. 6 αποβολές και 15 φορές τελείωσε ματς με 4 φάουλ.

Στατιστικά… Φάρου είναι αυτά. Τα 5 φάουλ σε 3.17 του Μιλουτίνοφ στο ΟΑΚΑ πάντως δεν θα τα ξεπεράσει ποτέ και κανείς. Αυτά είναι ρεκόρ… Φάρου.

Το πανόραμα της Ευρωλίγκας (Day 19)

Ολοκληρώθηκε η 16η μέρα της διοργάνωσης. Ο ΠΑΟ απολαμβάνει την 12η θέση, η Ρεάλ γνώρισε απρόσμενα την 4η ήττα της από τη Μπούντουσνοστ, ενώ περίπατο έκανε η 4η Εφές.

Να τη πάλι, να τη πάλι… οε, οε!!! #18/01

Όλο και πιο κοντά στον… ΠΑΤΟ της βαθμολογίας στην Ευρωλίγκα βρίσκεται ο Παναθηναϊκός ο οποίος έχασε ΚΑΙ στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις με 82-69 και βρίσκεται στην 12η θέση.

Εύκολα η Εφές τη Νταρουσάφακα (pics, vids)

Καμία δυσκολία για την ομάδα του Αταμάν… Κέρδισε την επίσης τουρκική Νταρουσάφακα με 82-68 και πήρε την 13η νίκη της στην Ευρωλίγκα, όντας μόνη της στην 4η θέση, μία νίκη μπροστά από τον Ολυμπιακό.