Με κάτι σαν μπάσκετ… γλίτωσε τη ντροπή!

Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2019 - 19:03
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Όταν παίζεις με τη φωτιά θα καείς. Ο Ολυμπιακός έπαιξε, αλλά έφυγε με… μερικά εγκαύματα από τον Χολαργό. Απαράδεκτοι οι Πειραιώτες, χωρίς συγκέντρωση, όρεξη, άμυνα για κλάματα, με εμμονή στο τρίποντο που ίσως και να κατέγραψαν αρνητικό ρεκόρ με την αστοχία τους (0/16 ημίχρονο, 4/31 σύνολο), με 11 χαμένες βολές και για πολύ ώρα 10 ριμπάουντ πίσω από τον Χολαργό, κατάφεραν και έσωσαν την παρτίδα στο τέλος με 73-68.

Ο Στρέλνιεκς με πέντε πόντους στο τέλος, έδωσε το προβάδισμα (χάνανε ακόμα και με 10 οι Πειραιώτες) αλλά ο Λοβ ξεμπρόστιασε τους δύο καλύτερους αμυντικούς του Ολυμπιακού σε μία φάση. Πέρασε Τουπάν και Παπανικολάου στη συνέχεια για την παράταση (61-61). Εκεί όπου ο σταθερά καλός (και μόνος) Μιλουτίνοφ (38 λεπτά) με ολίγον από Βεζένκοφ έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η ποιότητα και ο χαρακτήρας του Ολυμπιακού έναντι της απειρίας και επιπολαιότητας του Χολαργού.

MVP: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με νταμπλ-νταμπλ (21 πόντους, 17 ριμπάουντ)

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Κάτι λίγο από Στρέλνιεκς, Παπανικολάου και Βεζένκοφ… μόνο επιθετικά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Η αστοχία στα τρίποντα του Ολυμπιακού (4/33, 0/16 στο ημίχρονο)

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Σχεδόν όλοι…

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Ουίλιαμς Γκος για τον Ολυμπιακό εξαιτίας ίωσης, ο Μιχάλης Καμπερίδης για τον Χολαργό με πρόβλημα στο γόνατο.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παρκέ. Έκανε 3 λεπτά να σκοράρει έχοντας 0/2 τρίποντα και 1 λάθος, η αστοχία από τα 6,75μ. συνεχίστηκε (0/5) ωστόσο ο Μιλουτίνοφ με 6 πόντους με την αγαστή συνεισφορά του Βεζένκοφ (3 πόντους) έκαναν το 3-9, για το 9-0 σερί μετά το τρίποντο του Φιτζπάτρικ. Ο Γιάνκοβιτς με απανωτά καλάθια μείωσε για τον Χολαργό, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν τα 0/7 τρίποντα και να χάνουν και δύο αιφνιδιασμούς. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με το «φτωχό» 9-11, με τον Χολαργό να έχει 3/16 δίποντα και τον Μιλουτίνοφ 2 μπλοκ.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη άμυνα του Ολυμπιακού, μπήκε με ένα 7-2 επιμέρους για το 16-13, τη στιγμή που οι πειραιώτες, επί 4 λεπτά, είχαν σκοράρει μόνο με βολές των Τίμα και Σπανούλη και έφτασαν τα τρίποντά τους στα… 0/11. Ο Μιλουτίνοφ έσπασε το ρόδι στα εντός παιδιάς, αλλά η μπάλα δεν περνούσε σε αυτόν όσο κι αν το ζητούσε ο Μπλατ. Το έκαναν στη συνέχεια, με τον Σέρβο να σκοράρει (10 πόντους), να βγάζει ασίστ στον Βεζένκοφ, ενώ πήρε και 2 επιθετικά. Έφτασε τα 8 ο Ολυμπιακός αλλά μόλις 3 πόντους από 2η ευκαιρία. Τα τρίποντα δε πήγαν στα 0/14. Με τον Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός έφτασε τους 3 μόλις πόντους σε αιφνιδιασμό για το 23-24, με τον Χολαργό να κλείνει το 2ο δεκάλεπτο με σουτ του Λοβ για το 29-26 (20-15 επιμέρους) και τους «ερυθρόλευκους» με 0/16 τρίποντα. 13 πόντους ο Μιλουτίνοφ και άλλους 13 οι Βεζένκοφ, Στρέλνιεκς, Τίμα, Πρίντεζης, Σπανούλης… μαζί! Πρίντεζης και Παπανικολάου είχαν παίξει από ένα 5άλεπτο, γύρω στα 10 ο Σπανούλης.

Πρίντεζης και Στρέλνιεκς κοντά στο καλάθι έδωσαν προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο με 29-30, αλλά η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν απαράδεκτη. Δέχθηκαν εύκολα καλάθι στη ρακέτα τους, αιφνιδιασμούς, φόλοου με τους Χόκινς και Γιάνκοβιτς να δίνουν ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Παπανικολάου ήταν αυτός που έσπασε το ρόδι στο τρίποντο (1/17), αλλά στη συνέχεια έχαναν και βολές, ενώ ο Χολαργός αύξησε τη διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους (47-37). Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 47-41 (18-15 επιμέρους), ύστερα και από δεύτερο τρίποντο του Παπανικολάου.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τους Βεζένκοφ και Σπανούλη να σκοράρουν στο 4ο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πλησιάσουν γρήγορα στο σκορ, αλλά η άμυνα στο τρίποντο των γηπεδούχων ήταν ανύπαρκτη (53-48). Συν τοις άλλοις, ο Χολαργός είχε 10 περισσότερα ριμπάουντ (41 έναντι 31). Ο Τουπάν πέτυχε τρίποντο αλλά αμέσως… έφαγε καλάθι από τον Τάλτον που (τον) πήγε μέχρι μέσα (57-52). Ο Παπανικολάου με 3 βολές μείωσε σε 57-55 αλλά ο Βεζένκοφ έχασε κατά κράτος στο «ένας με έναν» από τον Λοβ (59-55). Ο Μιλουτίνοφ έκανε… 10 τις χαμένες βολές του Ολυμπιακού, ωστόσο μετά την άμυνα, ο Στρέλνιεκς με 1.28 να απομένει για τη λήξη έκανε το 59-59 με γκολ φάουλ. Άστοχο τρίποντο από τον Χολαργό, το ίδιο και από Τουπάν-Παπανικολάου, καθώς ο Μιλουτίνοφ πήρε το επιθετικό. Ο Λοβ πήγε στο μπάσιμο αλλά αστόχησε, ενώ ο Στρέλνιεκς και πάλι, με νέο ντράιβ στα 11΄΄ έκανε το 59-61. Ο Λοβ, πέρασε τον Τουπάν και τον Παπανικολάου και με ανάποδο λέι απ έκανε το 61-61 με 1΄΄ να απομένει για τη λήξη. Ο Στρέλνιεκς πρόλαβες να εκτελέσει τρίποντο αλλά δεν βρήκε καν στεφάνι. Παράταση…

Το έξτρα πεντάλεπτο…

Ο Ολυμπιακός με τον Μιλουτίνοφ έκανε στην παράταση το 63-67, ενώ ο ίδιος και ο Βεζένκοφ έκαναν στη συνέχεια το 65-73. Τελικό σκορ 68-73!

Τα Δεκάλεπτα: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61 (κ.α.), 68-73.