«Σβηστός» ο Ολυμπιακός υπέταξε την Κύμη!

Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2019 - 18:50
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Εύκολο απόγευμα όπως αναμένονταν είχε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κύμη. Εντάξει αξιοπρεπέστατοι ήταν οι φιλοξενούμενοι, ίσως και να τους αδικεί για την προσπάθειά τους, το τελικό 92-69, ωστόσο δύο φορές που πλησίασαν τους «ερυθρόλευκους», ήταν κυρίως προϊόν της διάθεσης των Πειραιωτών ιδίως στην άμυνα. Η διάθεση δεν άγγιξε κόκκινα, δεν φόρτσαραν, αλλά έπαιξαν όσο χρειάζονταν για να κάνουν τη δουλειά και να συγκεντρωθούν τώρα στον «τελικό» με την Μπαρτσελόνα.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η διάθεση του Ολυμπιακού, ιδίως στην άμυνα. Όποτε ανέβαζε στροφές… έφευγε μπροστά με ευκολία. Όποτε μάρκαρε με τα μάτια, έβλεπε την Κύμη να πλησιάζει.

MVP: Ο Ζακ Λεντέι

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Σπανούλη, Τουπάν

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 39-29 τα ριμπάουντ, 21-18 οι πόντοι από αιφνιδιασμό

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Σαγκς της Κύμης.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Κώστας Παπανικολάου για τον Ολυμπιακό, ο Κρις Χόρτον για την Κύμη.

Η ανάλυση του αγώνα…

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καλά στο παρκέ. Νωχελικές και άστοχες, εκτός ρυθμού αμφότερες, με αποτέλεσμα, μετά από 4 λεπτά αγώνα το σκορ να έχει κολλήσει στο 5-1, με τον Ολυμπιακό να έχει 2/7 εντός παιδιάς και την Κύμη 0/4. Σπανούλης και Γκος «άνοιξαν» σε 11-3, ωστόσο ο Τουντζιαράκης πόσταρε συνεχώς τον Λεντέι, του έβαλε 6 σερί πόντους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 13-11 και περάσουν μπροστά στη συνέχεια με τρίποντο για το 2-11 επιμέρους σκορ, ωστόσο ο Τουπάν έσωσε τα προσχήματα και με τρίποντο στη λήξη έκλεισε σε 16-14 το 1ο δεκάλεπτο.

Ο Γάλλος, με τον ίδιο τρόπο, ήταν αυτός που ανέβασε σε 23-16 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Λεντέι να παίρνει φόρα στη συνέχεια και να σκοράρει ακατάπαυστα, είτε από δικές του προσπάθειες, είτε «πικ εν ρολ» είτε φόλοου. Οκτώ πόντους αυτός και τρίποντο του Σπανούλη (10 πόντους), έκαναν το 36-23, ενώ η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Αμερικανό να φτάνει στους 12 πόντους και τον Τουπάν στους 8 για το 42-32 (26-18 επιμέρους).

Με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο 3ο δεκάλεπτο, για να ανεβάσει σε 50-37 το σκορ, ωστόσο λάθη στη συνέχεια, κακές επιλογές στην επίθεση και άμυνα που μάρκαρε με τα… μάτια, έδωσαν ένα σερί 10-0 στην Κύμη για να μειώσει στους 3 (50-47). Ο Τίμα με τρίποντο και ο Λεντέι στη συνέχεια ξεκόλλησαν τον Ολυμπιακό (62-47), ωστόσο οι Πειραιώτες συνέχισαν να δέχονται αιφνιδιασμούς (15 πόντους) και να κοιτάνε, παρά το γεγονός ότι είχαν κάνει μόνο 1 φάουλ. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 64-51 (22-19 επιμέρους).

Σπανούλης και Πρίντεζης, ανέβασαν στο 4ο δεκάλεπτο σε 71-54 το σκορ, στα τελευταία 7 λεπτά της αναμέτρησης ο Μπλατ έβαλε και τον Αγραβάνη, ο οποίος επέστρεψε μετά τις 9 Δεκεμβρίου που είχε αγωνιστεί τελευταία φορά, απέναντι στο Ρέθυμνο, και μάλιστα πέτυχε τρίποντο γράφοντας το 77-58. Με γκολ φάουλ ο Σπανούλης έφτασε στους 16 πόντους για το 80-58, ωστόσο στη ρακέτα του Ολυμπιακού, στην άμυνα υπήρχε θέμα. Τα έτρωγαν όλα. Ο Λεντέι στη συνέχεια, φτάνοντας στους 20 πόντους έκανε το 86-63, για να ολοκληρωθεί το ματς με 92-69.

Τα Δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69.