Ούτε προσπάθεια στο 1ο δεκάλεπτο ο Μιλουτίνοφ (pics)

Παρασκευή, 1 Φεβρουαρίου 2019 - 20:20
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Είναι σαφές και αναμενόμενο ότι ο αντίπαλος θα στοχεύσει τον πιο φορμαρισμένο σου παίκτη, έναν από τους καλύτερους στη διοργάνωση και φυσικά αυτόν που στο πρώτο παιχνίδι είχε κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έφαγε μπασκετικά πολύ «ξύλο» (κέρδισε 6 φάουλ) από την Μπαρτσελόνα και δεν κατάφερε να δράσει όπως συνηθίζει απέναντι στους «μπλαουγκράνα».

Αν και έπαιξε τα περισσότερα λεπτά από κάθε άλλη φορά φέτος (32) είναι χαρακτηριστικό πως είχε 4 δίποντα και 4 ριμπάουντ. Με τη Μακάμπι μόνο -που είχε παίξει περίπου 17 λεπτά- είχε 3 ριμπάουντ και 4 δίποντα, ενώ 3/3 δίποντα είχε και στα δύο τελευταία με Φενέρ και Κίμκι σε 28 και 30 λεπτά αντίστοιχα.

Το οξύμωρο βέβαια της όλης υπόθεσης δεν είναι ο αριθμός των προσπαθειών που πήρε ο Μιλουτίνοφ ή τα ριμπάουντ αλλά το… πότε. Για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι στο 1ο δεκάλεπτο στα 8 περίπου λεπτά που έπαιξε δεν πήρε καν προσπάθεια.

Πήρε την πρώτη του στο 2ο δεκάλεπτο (το 10-27 στο 8:43), είχε δύο δίποντα στο 3ο (το 30-38) εκ των οποίων το ένα ήταν σουτ από τα 6 μέτρα (40-50) και μία ακόμη στο 4ο δεκάλεπτο… 51΄΄ πριν τη λήξη όπου έκανε το 55-74.

Ο Μιλουτίνοφ στο 1ο δεκάλεπτο

Ο Μιλουτίνοφ στο 2ο δεκάλεπτο

Ο Μιλουτίνοφ στο 3ο δεκάλεπτο

Ο Μιλουτίνοφ στο 4ο δεκάλεπτο

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Εκτός προγράμματος ο Παπανικολάου!

Συνέχισε πρόγραμμα θεραπείας ο Έλληνας φόργουορντ, θεωρείται σίγουρο πως θα μείνει εκτός αποστολής για Λήμνο για να πάρει χρόνο για να επανέλθει 100% υγιής για τους «τελικούς» που ακολουθούν.