Διασυρμός
Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2019 - 00:13
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ένα βήμα μπρος και… πέντε πίσω κάνει ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν ποτέ στη «Γκραν Κανάρια Αρένα» να παίξουν «τελικό», έγιναν έρμαιο στις διαθέσεις της αδιάφορης Γκραν Κανάρια και διασύρθηκαν με 90-67, διακινδυνεύοντας πλέον την πρόκρισή του στους «8» της διοργάνωσης. Στο 14-14 πλέον και παίζει στο ΣΕΦ τα τελευταία δύο παιχνίδια με Ζαλγκίρις και Νταρουσάφακα.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε ποτέ να παίξει «τελικό». Κάκιστη άμυνα, πολλά λάθη και στην επίθεση πάλι ο καθένας ότι του έλεγε το ένστικτό του.

MVP: Ο Έρικσον «σκότωσε» τον Ολυμπιακό

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Βένε, Στρόμπερι και Ουίλι

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 13/29 τρίποντα η Γκραν Κανάρια

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Σχεδόν όλοι οι «ερυθρόλευκοι», πλην Τουπάν, Μιλουτίνοφ και Ουέμπερ.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Σπανούλης, Στρέλνιεκς και Αγραβάνης για τον Ολυμπιακό, πλήρης η Γκραν Κανάρια.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στην «Γκραν Κανάρια Αρένα». Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 9-0 με 3/4 τρίποντα ενώ είχαν κάνει πάνω από 3 λεπτά να σκοράρουν, έχοντας και 2 λάθη. Ήταν εμφανές πως ο Ολυμπιακός ήθελε να κτυπήσει στη ρακέτα, δεν το κατάφερε με Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη αρχικά και ο Ουέμπερ άνοιξε το σκορ με σουτ από μέση απόσταση. Ο Μαρτίνεθ έστελνε «παγίδα» συνεχώς στον Πρίντεζη, ο οποίος κατάφερε να μειώσει σε 11-6 και ο Ουέμπερ και αιφνιδιασμό (2 κλεψίματα ο Ολυμπιακός- 0 ασίστ) πλησίασε στο 11-8. Εκεί είχε πρόβλημα με τον Ουίλι μέσα στη ρακέτα, ο οποίος με 6 πόντους (4/8 δίποντα οι Ισπανοί) έδωσε εκ νέου πνοή στην ομάδα του με 17-10. Ο Ολυμπιακός, των 4/11 διπόντων και 0/4 τριπόντων, πλησίασε ξανά με τους Μιλουτίνοφ και Τουπάν, για να κλείσουν το 1ο δεκάλεπτο με 19-16.

Άσχημη ήταν η εκκίνηση των «ερυθρόλευκων» και στο 2ο δεκάλεπτο, με τη Γκραν Κανάρια να ξεκινάει με ένα επιμέρους 9-2 για το 28-18. Η τάπα του Ουίλι στον Παπανικολάου έδωσε αιφνιδιασμό στον Ραντίσεβιτς, ενώ ο Μπάλβιν πέτυχε το 3ο άλεϊ ουπ των Ισπανών στο καλάθι του Ολυμπιακού. Κακός ο Γκος και στην άμυνα, πέρα από την επίθεση έχασε τον Ραμπασέδα. Ο Αμερικανός πέτυχε στη συνέχεια 5 πόντους και μάλιστα το πρώτο τρίποντο της ομάδας μετά από 0/8 σουτ (33-24), ωστόσο η άμυνα ήταν κάκιστη, με τον Στρόμπερι να ανεβάζει στο +14 στη συνέχεια για το 38-24. Ο Γκος έφτασε στους 7 πόντους στη συνέχεια με 3/7 σουτ, αλλά και ο Στρόμπερι στους 11 πόντους για το 40-26. Πρίντεζης (από Μάντζαρη) και Μιλουτίνοφ μείωσαν στη λήξη της 2ης περιόδου με 40-30 (21-14 επιμέρους).

Αν ήταν κακές οι εκκινήσεις του Ολυμπιακού στα πρώτα δύο δεκάλεπτα… δεν υπάρχουν λόγια για το 3ο. Η Γκραν Κανάρια μπήκε με 3 σερί τρίποντα από τον Έρικσον (είχε 0/3) και έφτασε συνολικά στα 5/12 τρίποντα για το 49-30, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έκανε 3 φορές βήματα και έφτασε στα 6 λάθη, με τον Μαρτίνεθ να στέλνει και… 4 παίκτες στον Μιλουτίνοφ «παγίδα». Ο Τουπάν έδωσε λύση με τα σουτ του, φτάνοντας τους 12 πόντους (τους 8 στο 3ο δεκάλεπτο) με 4/6 προσπάθειες, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 54-39, αλλά ο Έρικσον (16 πόντους) και ο Ουίλι (με Πρίντεζη και Λεντέι στην άμυνα) ανέβασε ξανά στο 60-41, με τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται 4ο άλει ουπ κάρφωμα. Η Γκραν Κανάρια έφτασε τα 8/18 τρίποντα, δεν είχε πάρει πόντο από αιφνιδιασμό και ανέβασε στο 63-42, ο Ολυμπιακός πέταξε δύο μπάλες εκτός (έφτασε τα 10 λάθη, 7 στο 3ο) και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 69-46 (29-16 επιμέρους).

Μιλουτίνοφ και Γκος κατέβασαν στο 4ο δεκάλεπτο σε 69-49, αλλά ο Βένε αμέσως με δύο τρίποντα κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (75-54). Ο Έρικσον (24 πόντους, τους 22 σε ενάμιση δεκάλεπτο) ανέβασε στο 83-58 ενώ η Γκραν Κανάρια πήρε πόντους και στο τρανζίσιον για το 85-60. Τελικό σκορ 90-67. Σπουδαία νίκη της Γκραν Κανάρια στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της στην Ευρωλίγκα.

Τα Δεκάλεπτα: 19-16, 40-30, 69-46, 90-67.

Ο κόσμος του Θρύλου στο Λας Πάλμας (pic)

Οι φίλοι των Πειραιωτών βρίσκονται στο πλευρό των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ και στην Ισπανία, με την ΚΑΕ Ολυμπιακός να τους ευχαριστεί μέσω των social media.