Break στην Πόλη η Ζαλγκίρις με τη Φενέρ

Πέμπτη, 18 Απριλίου 2019 - 22:55

Της… εκπλήξεως ήταν η μέρα στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Μετά το «διπλό» της Μπασκόνια επί της ΤΣΣΚΑ, έκανε το break και η Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη με 82-80 επί της Φενέρμπαχτσε. Έκανε το 1-1 και πλέον μεταφέρεται η σειρά στο Κάουνας.

Η Ζαλγκίρις, που είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς με 33 πόντους, έκανε ένα 37-53 επιμέρους σε 2ο και 3ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσει να προηγηθεί και με 17 πόντους. Είχε εκπληκτικά ποσοστά στα δίποντα, έφτασαν το 81% έχοντας χάσει μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο μόλις τρεις προσπάθειες. Τελείωσε το ματς βέβαια με 70% που είναι εξαιρετικό και είχε 13 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Η Φενέρ με τον Σλούκα (15 πόντους, 6 ασίστ) αλλά και τους Ντατόμε (17) και Βέσελι (12), έτρεξε ένα επιμέρους 22-9 στην 4η περίοδο. Ισοφάρισε το ματς σε 80-80 με τον Ντατόμε. Στα 23΄΄ο Ουλανόβας και με την επίθεση να λήγει με ταμπλό από κοντά πέτυχε το 80-82 και στη συνέχεια ο Σλούκας έβγαλε στη γωνία μόνο τον Γκούντουριτς για τρίποντο (είχε 3/5 τρίποντα) αλλά πάτησε γραμμή. Ο Βέστερμαν δεν το σφράγισε καθώς έχασε και τις 2 βολές αλλά βγήκε η άμυνα και ο χρόνος δεν ήταν αρκετός.

Κορυφαίος για τη Ζαλγκίρις ο Ουλανόβας με 20 πόντους, 14 είχε ο Βόλτερς και 13 ο Ντέιβις.