Νικήθηκε και από την κούραση

Σάββατο, 4 Μαΐου 2019 - 16:40

Η κούραση είναι ένας αστάθμητος παράγοντας κι αυτόν δεν είχε... αντίδοτο να τον περιορίσει η εφηβική ομάδα του Ολυμπιακού, το μεσημέρι του Σαββάτου, με αντίπαλο τον Προμηθέα. Έχοντας δώσει ένα πολύ δύσκολο ματς το βράδυ της Παρασκευής που τελείωσε κοντά στις 21:00, ήταν δύσκολο η ομάδα να έχει «φρεσκάδα» απέναντι στους Πατρινούς το μεσημέρι (14:00) του Σαββάτου. Με αποτέλεσμα οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη να χάνουν το ματς στην παράταση με 96-88 (κ.α. 81-81), να χάσουν το αήττητο στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην Ελευθερούπολη και να μην ορίζουν την τύχη τους, όσον αφορά στην κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά με τον Προμηθέα να σκοράρει αρκετά από την περιφέρεια και να αποκτά μια διαφορά, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτή κυμαίνονταν πάνω-κάτω στους 8 πόντους, για να τελειώσει το ημίχρονο με τον Προμηθέα στο +11 (46-35). Το καλό δεκάλεπτο και πάλι για τον Ολυμπιακό ήταν το τρίτο. Νωθρή εκκίνηση, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο 23' στο -14 (50-36), αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί, με πολύ καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, «απάντησε» με σερί 21-7 και ισοφάρισε στο 28' σε 57-57, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 63-59 για τους Πατρινούς.

Ο Προμηθέας ξέφυγε με 6 πόντους στην τελευταία περίοδο και με 5 (81-76) στα 80 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Με καλάθι του Μωραϊτη και τρίποντο του Ποκουσέφσκι ο Θρύλος ισοφάρισε, έβγαλε την άμυνα και είχε την τελευταία επίθεση για τη νίκη. Αλλά το σουτ του Κολοβέρου δεν βρήκε το στόχο. Το ματς έληξε 81-81 στην κανονική διάρκεια.

Στην παράταση η κούραση ήταν εμφανής, οι παίκτες του Τσαλδάρη δεν είχαν δυνάμεις και καθαρό μυαλό, οι Πατρινοί ευστόχησαν σε συνεχόμενα τρίποντα με τον Μαντζούκα και τον Καφετζά βρέθηκαν αρχικά στο 89-83 και μετά στους 10 πόντους (96-86), με τον Ολυμπιακό να είναι υπερβολικά άστοχος. Ο Οικονόμου με βολές διαμόρφωσε το τελικό 96-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 46-35, 63-59, 81-81. Παράταση: 96-88.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Ο Ολυμπιακός έχοντας ωραίες στιγμές στο ματς επικράτησε με 95-74 του Κολοσσού, σε εξ αναβολής ματς της 22ης αγωνιστικής, με τον Παπανικολάου να πανηγυρίζει σε κάρφωμα του Μιλουτίνοφ και τον Λεντέι να μιμείται τους παίκτες του ΝΒΑ.

Με νίκη το σήκωσαν

Η ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στις 14:00 την αντίστοιχη του Προμηθέα. Εάν επικρατήσει, κατακτά και φέτος το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.