Περίπατος με Κολοσσό στο ΣΕΦ με αεροπλανικά και… φρέντο

Σάββατο, 4 Μαΐου 2019 - 19:22
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Σε περίπατο μετέτρεψε την εξ αναβολής αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός, με τον Ντέιβιντ Μπλατ μάλιστα να μένει ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών του. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 95-74 του Κολοσσού Ρόδου, με τους «θαλασσί» να υποβιβάζονται στην Α2 κατηγορία, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου της Α1.

Οι Πειραιώτες είχαν καλή εικόνα και στο τέλος το χάρηκαν, με τον Παπανικλάου να κάνει πως… πετάει με τα χέρια ανοικτά όταν κάρφωσε με μανία ο Μιλουτίνοφ και τον Λεντέι να πέφτει στις καρέκλες δίπλα στο παρκέ, να κάθεται δίπλα σε μία κοπέλα και να πίνει από τον καφέ της.

ΚΛΕΙΔΙ: Το τρανζίσιον του Ολυμπιακού, παίρνοντας 31 πόντους στον αιφνιδιασμό.

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ. Ρεκόρ καριέρας με τον Ολυμπιακό σε πόντους με τους 18 που σημείωσε έχοντας 9/10 δίποντα.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ, Γκος και Μάντζαρη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 10 παραπάνω ριμπάουντ ο Ολυμπιακός και 26-9 οι ασίστ.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Κώστας Παπανικολάου.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με ψηλό σχήμα ( στο «2» ο Παπανικολάου, στο «3» ο Βεζένκοφ) δεν ξεκίνησε καλά στο ματς. Του πήρε 3΄να σκοράρει καλάθι εντός παιδιάς (1-5 το σκορ) ενώ την ανομβρία στο τρίποντο (0/3 ο Βεζένκοφ) την έσπασε ο Πρίντεζης. Είχε καλή κυκλοφορία και επιλογές, αλλά όχι τελειώματα. Η άμυνα έφτιαξε και πήρε τρανζίσιον με τον Γκος στη συνέχεια (για το 10-10) ενώ ο Βεζένκοφ στα δίποντα (4/4) έκανε εξαιρετική δουλειά, ενώ Γκος και Πρίντεζης και πάλι στο τρανζίσιον διαμόρφωσαν το 18-13, για να πάρουν τον 8ο πόντο από αιφνιδιασμό. Μετά από 4 λεπτά χωρίς σκορ, ο Πίξτον σκόραρε 5 σερί πόντους και το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 20-18, με τον Τσέρι να δείχνει μαχητικότητα σε ριμπάουντ και άμυνα, αλλά και να τρέχει σωστά την ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως δεν μπήκαν καλά ούτε στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 22-27, τρέχοντας ένα 2-9 επιμέρους, ο Παπανικολάου δέχθηκε χωρίς λόγο τεχνική ποινή (βγήκε για να ηρεμήσει), αλλά στη συνέχεια επήλθε αντίδραση. Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ έκαναν αρχικά το 31-29 ενώ στη συνέχεια ο Σέρβος αλλά και ο Βεζένκοφ στο τρανζίσιον (στους 14 πόντους ο Ολυμπιακός στον αιφνιδιασμό) έκαναν το 38-31. Ο Γκος με τρίποντο διαμόρφωσε το 43-31 και το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 45-35.

Ο Ολυμπιακός, με τους Πρίντεζη, Βεζένκοφ και Μάντζαρη από τα 6,75μ. έκανε στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου το 54-42, ενώ στη συνέχεια Λεντέι και Τσέρι ανέβασαν σε 69-48. Ο Λεντέι κάρφωσε πολύ ωραία από άλεϊ ουπ πάσα του Γκος και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 71-53.

Ο Λεντέι μπήκε δυναμικά στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έφτασε στους 25 πόντους από αιφνιδιασμό κάνοντας το 79-56, ενώ μην αφήνοντας το πόδι από το γκάζι με τον Μάντζαρη έκανε το 86-62, με τις ασίστ των δύο ομάδων να είναι 28-7. Τελικό σκορ 95-74.

Τα Δεκάλεπτα: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Η εφηβική ομάδα του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε με τον Προμηθέα. Ηττήθηκε 96-88 παράταση (κ.α. 81-81) και η υπόθεση τίτλος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δεν εξαρτάται από εκείνη.