Πρωταθλητές για 2η σερί χρονιά οι Έφηβοι του Θρύλου (pics)

Κυριακή, 5 Μαΐου 2019 - 15:27

Back to Back πρωταθλητές Ελλάδας οι Έφηβοι του Ολυμπιακού! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο τελευταίο παιχνίδι του 46ου Πανελληνίου πρωταθλήματος στην Ελευθερούπολη της Ασπίδας Ξάνθης με 87-49 και σε συνδυασμό με την ήττα του Προμηθέα από τον Άρη νωρίτερα, κατέκτησαν για δεύτερη σερί χρονιά το τρόπαιο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Θρύλο ήταν ο Μωραϊτης που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας και 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Οικονόμου με 13, Αυτίας με 12, Σταματίου με 11 και Κολοβερός με 10.

MVP του τουρνουά βγήκε ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι ο οποίος φυσικά συμπεριελήφθη και στην κορυφαία 5άδα.

Στα του αγώνα, η Ασπίδα μπήκε καλά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 0-6. Ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε τα πατήματά του και με ένα σερί 13-0 πέρασε μπροστά για το 13-6, ενώ το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 26-14.

Στο δεύτερο ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός. Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο δέχθηκε μόλις 9 πόντους και έτσι έφτασε τη διαφορά στο +17 (40-23) με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 15-0 για το 55-23 και τη διαφορά σε τεράστια ύψη (+32). Ο Κοσμόπουλος με δύο τρίποντα έκανε το 69-30 (+39), ενώ ο Αυτιάς με καλάθι από κοντά έστειλε τη διαφορά και πάνω από τους 40 πόντους (71-30), λίγο πριν το 73-34 του τρίτου δεκαλέπτου. Η διαφορά στο φινάλε έφτασε στο +46 (86-40) με τρίποντο του Δρίτσα, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην κατάκτηση του τροπαίου με το τελικό 87-49.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 40-23, 73-34, 87-49.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Έτσι πανηγύρισαν οι Έφηβοι! (pics)

Δείτε φωτογραφικό υλικό από την απονομή και τα πανηγύρια της ομάδας των Εφήβων του Ολυμπιακού για την κατάκτηση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Ασπίς Ξάνθης Live streaming

Οι Έφηβοι του Θρύλου με νίκη στον τελευταίο τους αγώνα (5/5, 14:00) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Ελευθερούπολη, θα είναι ξανά πρωταθλητές.