Έχασε στις λεπτομέρειες η Εθνική από την Σερβία του Μιλουτίνοφ...

Κυριακή, 18 Αυγούστου 2019 - 23:04

Τα έδωσε όλα η Εθνική μας ομάδα, όμως η Σερβία του Νίκολα Μιλουτίνοφ (14 πόντοι, τέσσερα ριμπάουντ) έκανε το «τρία στα τρία» στο τουρνουά Ακρόπολις, με το 85-80 επί της Ελλάδας στο κατάμεστο (sold out) ΟΑΚΑ. Ήταν το τελευταίο τεστ για την Εθνική Ανδρών εντός συνόρων. Με την αποστολή να αναχωρεί την Τετάρτη, με προορισμό την Κίνα, για τα τελευταία φιλικά και το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Δυνατό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά έγινε ανάμεσα στις δύο ομάδες! Η Ελλάδα πήρε πρώτη ένα προβάδισμα (8-6), οι Σέρβοι απάντησαν (8-10), πριν η ελληνική ομάδα ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ, φτάνοντας ως το 27-18 και το 38-31. Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο τρίτο δεκάλεπτο (45-35).

Το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη, με τους Σέρβους να πλησιάζουν και πάλι (54-52). Η ελληνική ομάδα δεν βρήκε το σουτ που αναζητούσε, αντίθετα οι αντίπαλοί της βρήκαν λύσεις από μακριά με τη διαφορά να μένει σε χαμηλά επίπεδα (61-59). Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε την απόσταση στην ελάχιστη δυνατή τιμή της (63-62) και ο Μπιέλιτσα έδωσε για πρώτη φορά από το τέταρτο λεπτό και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (63-64). Ο Μιλουτίνοφ διαμόρφωσε το 64-69 και ο Μπιέλιτσα το 64-72. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ισοφάρισε σε 72-72, με 12 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Σέρβοι βρήκαν και πάλι τα σουτ που ήθελαν, ήταν εύστοχοι και οι 3/3 βολές του Γκούντουριτς διαμόρφωσαν το 80-85...

Η Εθνική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους Κώστα Σλούκα, Κώστα Παπανικολάου και Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ λίγο τραυματίστηκε ο Γιάννης Αθηναίου.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72, 80-85

Ελλάδα: Λαρεντζάκης 5, Κόνιαρης 2, Αθηναίου, Καλάθης 15, Μπουρούσης 10, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 4, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Γ. 20, Αντετοκούνμπο Θ. 17.