Αρχή με 25άρα η Ελλάδα στο Παγκόσμιο (pics, vids)

Κυριακή, 1 Σεπτεμβρίου 2019 - 16:42

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεσηκώνει τους Κινέζους που ούτως ή άλλως τον λατρεύουν, τον Γιώργο Πρίντεζη να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και την Ελλάδα γενικότερα να δείχνει τη δύναμή της στη ρακέτα και να παίζει γερή άμυνα, η Εθνική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Κίνα, επικρατώντας του Μαυροβουνίου με 85-60.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν πρώτος σκόρερ καθώς σε 19 λεπτά είχε 16 πόντους (5/6 σουτ), ενώ 15 είχε ο Παπαγιάννης, 12 ο Μπουρούσης και 10 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Άπαντες χρησιμοποιήθηκαν, μόνο ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε σε 19 λεπτά σχεδόν 2 πόντους με 1/4 σουτ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν κάπως προσεκτικά και μαγκωμένα με αποτέλεσμα να έχουμε χαμηλό σκορ (11-4 με 6 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο), ωστόσο σταδιακά η Ελλάδα, που ξεκίνησε με τον Παπανικολάου στο «2», επέβαλλε τον ρυθμό της και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 17-9.

Ο Πρίντεζης με 2/2 τρίποντα ανέβασε στο 2ο δεκάλεπτο το σκορ με 31-13, η άμυνα της «γαλανόλευκης» ήταν εξαιρετική και το Μαυροβούνιο απειλούσε από μακριά αραιά και που και το πρώτο μέρος έκλεισε με 42-16, με τον Πρίντεζη να έχει 12 πόντους και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο 10.

Η Ελλάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με 65% στο δίποντο (40 πόντους στο ζωγραφιστό) και μεγάλη συνεισφορά από Μπουρούση και Παπαγιάννη, έχοντας πάρει 16 πόντους από λάθη αντιπάλου και 8 στον αιφνιδιασμό, διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 63-38.

Με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να προστατεύει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (έπαιξε 16 λεπτά) αλλά και να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του, η Ελλάδα συνέχισε να είναι σοβαρή και πιστή στο πλάνο της και οι Πρίντεζης και Λαρεντζάκης ανέβασαν τη διαφορά στους 30 πόντους για το 70-40, για να ολοκληρωθεί το ματς με 85-60.

Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας η Βραζιλία την Τρίτη (3/9).

Τα Δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Επιστροφή στη βάση του και μετά Ιταλία!

Το βράδυ της Κυριακής (1/9) η αποστολή του Ολυμπιακού παίρνει τον δρόμο της επιστροφής για τον Πειραιά. Θα συνεχίσει στο ΣΕΦ και ακολούθως πάει Ιταλία για το πρώτο τουρνουά.

100άρα η Λιθουανία με διψήφιο Κουζμίνσκας!

Οι Λιθουανοί επικράτησαν με 101-47 της Σενεγάλης, δεν συνάντησαν την παραμικρή αντίσταση, κυριαρχώντας σε κάθε κατηγορία. Τι έκανε ο φόργουορντ του Ολυμπιακού που ξεκίνησε στην αρχική 5άδα.