«Πλήρωσε» την κακή του άμυνα στο τέλος

Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου 2019 - 22:09

Την δεύτερή του ήττα σε φιλικό προεοτιμασίας στο ΣΕΦ γνώρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν από τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς με 82-77, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο ΣΕΦ.

Ο Θρύλος ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Τσέρι, Πάντερ, Πολ, Πρίντεζη και Ρούμπιτ, μιας και ο Ντέιβιντ Μπλατ είχε για πρώτη φορά στη διάθεσή του τους διεθνείς, και στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 36-41.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, όμως έμεινε πίσω με 56-62. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκε 20 πόντους, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 77-82.

Το «παρών» στο φαληρικό γήπεδο έδωσε και ο εκ των προέδρων της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης Αγγελόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-41, 56-62, 77-82

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 17(4), Πολ 14(4), Κόνιαρης, Σπανούλης 2, Τσέρι 7, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 9(1), Ρούμπιτ 8, Χαπ 4.

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Μπράουν 14, Τσόβιτς 9, Μπράουν 6, Περπέρογλου 13, Νταβιντοβατς 1, Μπαρόν 12, Γκιστ 10, Τζένκινς 5, Ότζο 4, Σίμανιτς 8.