Ήττα στο «νήμα» από τον Ερυθρό Αστέρα…

Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου 2019 - 23:13

Θετικά σημάδια άφησε ο Ολυμπιακός στο σπουδαίο φιλικό-γιορτή με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν με 73-71 από τους Σέρβους, σε ένα ματς στο οποίο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ!

Οι «ερυθρόλευκοι», με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν επί των Σέρβων και, μάλιστα, προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους! Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο το ματς έγινε… ντέρμπι, με τον Ερυθρό Αστέρα να σκοράρει 28 πόντους και να παίρνει τη νίκη στο φινάλε.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 19-11, με καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό. Με τους Σέρβους, όμως, να αντιδρούν και να απαντούν άμεσα, «τρέχοντας» ένα σερί 9-0 και παίρνοντας προβάδισμα με 20-19, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 22-19, όμως οι Πειραιώτες δεν το… άφησαν έτσι. Η ομάδα του Πειραιά πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ, για το 27-22, έπειτα ανέβασε τον δείκτη στο 33-24, ωστόσο χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά με 35-30.

Όσον αφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά 10 πόντων (44-34), την οποία κράτησε ως τη λήξη του. Με την ομάδα του Μπλατ να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 55-45.

Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Με τον Ερυθρό Αστέρα να ισοφαρίζει σε 59-59. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι, έφτασαν το σκορ στο 67-61, αλλά ισοφαρίστηκαν ξανά, αυτή τη φορά σε 67-67 ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ματς! Ο Τσέρι έκανε το 69-67, όμως ο Μπάρον πέτυχε… τετράποντο (τρίποντο και βολή) και έβαλε τον Ερυθρό Αστέρα σε ρόλο οδηγού, με 71-69, 35 δευτερόλεπτα για το φινάλε! Στην επόμενη φάση, ο Πολ ισοφάρισε σε 71-71, παίρνοντας και φάουλ. Με τον Αμερικανό γκαρντ να χάνει, όμως, τη βολή. Έτσι, ο Γκιστ σκόραρε για το 73-71 των Σέρβων...

Να σημειωθεί, ότι ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε στην διάθεσή του τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, τον Γουέιντ Μπόλντγουϊν και τον Σάσα Βεζένκοφ.

Η αναμέτρηση είχε ξεχωριστό χαρακτήρα, λόγω της παρουσίας στον αντίπαλο πάγκο του Μίλαν Τόμιτς! Μάλιστα, πριν από το τζάμπολ οι πρόεδροι της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος, τον τίμησαν για την τεράστια προσφορά του στον Θρύλο. Από την πλευρά του, ο προπονητής του Ερυθρού Αστέρα, τους χάρισε μια φανέλα της σερβικής ομάδας, υπογεγραμμένη από όλους τους παίκτες της…

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-30, 55-45, 71-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πάντερ 7(1), Πολ 12(2), Κόνιαρης, Σπανούλης 10(2), Τσέρι 6(1), Τσάπμαν 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 6 (6 ριμπ.), Κουζμίνσκας 7, Ρούμπιτ 6 (5 ριμπ.), Χαπ 9 (5 ριμπ.).

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Μπράουν 10, Τσόβιτς 3(1), Μπράουν Λ. 9(1), Νταβίντοβατς 2, Μπάρον 13(2), Ντόμπριτς 2, Γκιστ 8, Τζένκινς 15(1), Σίμανιτς, Γιοβάνοβιτς 2, Ότζο 9.