Ο Μιλουτίνοφ «μίλησε» τελευταίος! (vid)

Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου 2019 - 18:55
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ο Ολυμπιακός, από το +13 έκανε ντέρμπι τον ημιτελικό του «Γκομέλσκι Καπ» κόντρα στην Ούνικς Καζάν, ωστόσο ο Σέρβος με γκολ φάουλ στο τέλος, έδωσε τη νίκη με 70-66.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 18 πόντους, ακολούθησε ο Πάντερ με 14, ενώ ο Σερβος σέντερ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν ήταν εκτός 12άδας καθώς έχει οστικό οίδημα στο 2ο και το 3ο μετατάρσιο, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ, ήταν στην αποστολή, αλλά δεν αγωνίστηκε καθώς τον πηγαίνουν σταδιακά μετά την επέμβαση στον ώμο του.

Ο Ολυμπιακός την Τετάρτη (25/09) θα παίξει στον τελικό του Γκομέλσκι Καπ με αντίπαλο τον νικητή της αναμέτρησης ΤΣΣΚΑ-Προμηθέας Πάτρας. Το ματς θα διεξαχθεί στις 20:00 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 4.

Χαμηλή συγκομιδή, λάθη και σχήματα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με λάθη στο παιχνίδι του, ενώ παρά το γεγονός ότι ήθελε να φύγει γρήγορα στην επίθεση, σταματούσε και δεν εκτελούσε γρήγορα σε καταστάσεις ανισορροπίας της αντίπαλης άμυνας. Ο Σπανούλης πήρε κάποια ενδιάμεσα σουτ, ο Μιλουτίνοφ φαίνονταν ξεκάθαρα πως αποτελεί βαρόμετρο και πυρήνα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, ωστόσο ήταν άστοχοι γενικότερα και τα λάθη τους έδωσαν τρανζίσιον στην Ούνικς του Μάντζαρη, η οποία προηγήθηκε με 10-4. Έκανε αλλαγές μετά το τάιμ άουτ ο Μπλατ, μπήκε στο «4» ο Ρούμπιτ μαζί με τον Μιλουτίνοφ (και στη συνέχεια με τον Χαπ μαζί) και ο Κουζμίνσκας στο «3» (σ.σ. Τσέρι, Σπανούλης, Πολ, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ η αρχική 5άδα), ωστόσο δεν άλλαξαν πολλά στην επίθεση του Ολυμπιακού. Πολύ χαμηλή συγκομιδή, με τον Καϊμακόγλου με τρίποντο να ανεβάζει στο 17-10. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-12, με τους Ρώσους να έχουν 7/15 σουτ και τον Ολυμπιακό 4/15, εκ των οποίων 0/3 τρίποντα.

Πάντερ και Σπανούλης σημαία αναφοράς

Οι «ερυθρόλευκοι» κοιτούσαν να έχουν συνεργασίες μέσα στο «ζωγραφιστό», όπως του Παπανικολάου με τον Ρούμπιτ, ενώ μπροστά ο Πάντερ ήταν σημείο αναφοράς. Ο Αμερικανός με 9 πόντους (τον πόσταραν βέβαια στην άμυνα) μείωσε σε 20-19 για να δώσει το προβάδισμα ο Σπανούλης με 20-22 (από 20-16). Οι πειραιώτες άλλαζαν εύκολα στην άμυνα, στα μαρκαρίσματα τους, δίχως το αναμενόμενο αποτέλεσμα πολλές φορές, ενώ μπροστά, ο Παπανικολάου με δύο καλάθια και ο Ρούμπιτ με προσωπική ενέργεια (από έξω προς τα μέσα) έκαναν το 29-31. Σε πολύ καλή κατάσταση ο Σπανούλης (σ.σ. με Πολ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ρούμπιτ στην 5άδα) που έκανε το 32-34 με 2/3 τρίποντα και συνολικά 8 πόντους. Ο Πάντερ (11 πόντους) σε κατάσταση αιφνιδιασμού έκανε το 36-37 (19-25 επιμέρους) στη λήξη της 2ης περιόδου.

Η άμυνα πήγαινε καλά…

Ο Πολ, με την 2η επιθετική του προσπάθεια έκανε στο 3ο δεκάλεπτο το 38-42, αλλά ένα επιμέρους 7-2 για την Ούνικς έδψσε στην ομάδα του Πρίφτη το προβάδισμα και πάλι με 45-44. Ο Πρίντεζης πήρε απανωτές προσπάθειες (10 πόντους) ενώ οι ψηλοί Μιλουτίνοφ (7 πόντους) και Ρούμπιτ (6) ανέβασαν το σκορ σε 47-52. Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε επιτρέψει 12 πόντους στην 3η περίοδο στην Ούνικς, ο Πολ ήταν κομβικός σε αυτό το κομμάτι και ο Ολυμπιακός, ένα δεκάλεπτο πριν τη λήξη του ματς προηγούνταν με 48-56 (12-19 επιμέρους).

Από το +13… το έκανε ντέρμπι!

Με τον Πάντερ να πετυχαίνει τον 14ο πόντο του, ο Ολυμπιακός έκανε το 48-61 στο 4ο δεκάλεπτο, ο Πρίντεζης (18 πόντους) ανέβασε σε 54-65, αλλά η Ούνικς με ένα 7-0 σερί, μπήκε και πάλι στο παιχνίδι για το 61-65, με περίπου 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία δυόμιση λεπτά μπήκε ξανά ο Κουζμίνσκας που είχε παίξει μόνο 6:30 λεπτά στο πρώτο μέρος και ο οποίος μετά από συνεχείς άστοχες προσπάθειες του Ολυμπιακού, κάρφωσε για το 61-67 σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του. Ο Λιθουανός όμως έκανε αντιαθλητικό φάουλ (τράβηξε τη φανέλα του Καϊμακόγλου) για το 63-67 στα 38΄΄ και ο Μακόλουμ πήγε για τρεις βολές (από φάουλ του Μιλουτίνοφ). Ο Αμερικανός έβαλε και τις 3 για το 66-67 στα 33΄΄. Ο Μιλουτίνοφ (νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 13 ριμπαουντ) εκτέλεσε την επίθεση, αστόχησε, αλλά πήρε το ριμπάουντ για το γκολ φάουλ και το 66-70 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα Δεκάλεπτα: 17-12, 19-25, 12-19, 18-14.

Ο Ολυμπιακός κάνει τζάμπολ στο «Γκομέλσκι Καπ» της Μόσχας απέναντι στην Ούνικς Καζάν (Cosmotesport 4) του Βαγγέλη Μάντζαρη πλέον και ο Ντέιβιντ Μπλατ θα έχει κανονικά τον Βασίλη Σπανούλη στη διάθεσή του.