ΠΟΥ;ΤΣΑΡΟΣ ΣΤΗ ΜΟΣΧΑ (Vol.3)

Τετάρτη, 30 Οκτωβρίου 2019 - 21:03
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Απίστευτος Ολυμπιακός πήρε τεράστιο διπλό μέσα στη Μόσχα! Υπέταξε την ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη με 84-79 και πήρε την 2η νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα μετά από 5 αγωνιστικές. Πέραν της σημαντικότητας της νίκης όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πολλά καλά στοιχεία, έβγαλαν βασικά πράγματα του μπάσκετ και είχαν ρόλους. Ήξεραν τι ζητούσαν, ήξεραν τι ήθελαν στο παρκέ. Δεν πέτυχε το παραμικρό, δεν υπάρχει λόγος για πανηγύρια, αλλά να αποτελέσει την απαρχή για να παρουσιάσει και στη συνέχεια ανταγωνιστική ομάδα ο Ολυμπιακός.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Τρομερή προσήλωση και πλάνο από τον Ολυμπιακό. Περιόρισε σημαντικά την ΤΣΣΚΑ επιθετικά και την έβγαλε εκτός παιχνιδιού της. Στην επίθεση διάβαζε άριστα και ήξερε πώς να «κτυπήσει».

MVP: Ο Μπράντον Πολ

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Ο Τσέρι, ο Πάντερ του 2ου μέρους, Μιλουτίνοφ που έκλεισε τη ρακέτα, Πρίντεζης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 38 ριμπάουντ τα 13 επιθετικά

ΣΕ ΚΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ: -

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Κλάινμπερν που χάνει όλη τη χρονιά, για την ΤΣΣΚΑ, καθώς και οι Κουφός και Κουλάγκιν. Πλήρης ο Ολυμπιακός.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός-χωρίς Σπανούλη και Πρίντεζη στην αρχική 5άδα του- ξεκίνησε σοβαρός το ματς και ανάγκασε σε 2 λάθη την ΤΣΣΚΑ για το 0-4. Ήρθε σερί 6-0 των Ρώσων, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν αποδιοργανώθηκε. Κουζμίνσκας και Μιλουτίνοφ έκαναν το 10-11, αλλά πρόβλημα ήταν τα 2 φάουλ του Σέρβου στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Τζέιμς και Χίλιαρντ σκόραραν από μακριά, η ΤΣΣΚΑ έτρεξε και στο τρανζίσιον (4 πόντους στον αιφνιδιασμό) για να ξεφύγει με 21-13 στο σκορ, τη στιγμή που ο Παπανικολάου αντιμετώπισε πρόβλημα στο γόνατο. Ο Σπανούλης πέρασε στο παρκέ με ένα τρίποντο, αλλά ο Κόνιαρης είχε πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Τζέιμς. Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-18.

Στο 2οι δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους (29-18) με τους Χάκετ και Μπέικερ, τη στιγμή που ο Πρίντεζης ήταν άστοχος και ο Ολυμπιακός δεν είχε σκοράρει για 3 λεπτά. Έσπασε το ρόδι με τον Πρίντεζη, έτρεξε ένα 6-0 σερί, χάρη στον Μιλουτίνοφ και τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε για το 29-24, και Χάκετ-Κόνιαρης αντιμετώπισαν ενοχλήσεις στη μέση. Ο Ολυμπιακός ήταν άψογος στην άμυνα, είχε κλέψει 4 μπάλες και μπροστά με τους Πρίντεζη και Πολ ανέβασε το σερί στο 0-15 για να το 31-33. Εμφανέστατη η επιρροή του Μιλουτίνοφ από την ώρα που πέρασε στο παρκέ. Χάλασε την άμυνα του και εμφάνισε κενό στην καρδιά της ρακέτας για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα η ΤΣΣΚΑ, ωστόσο δεν παρασύρθηκε. Συνήλθε άμεσα, ο Τσέρι έπαιζε πάρα πολύ καλές άμυνες και γενικότερα ο Ολυμπιακός έκλεψε 5 μπάλες οδηγώντας στα 9 λάθη την ΤΣΣΚΑ και μπροστά Πολ (με καρφωματάρα) και Κουζμίνσκας στο τρανζίσιον έκαναν το 39-43 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 2ο δεκάλεπτο (15-25 επιμέρους).

Ο Ολυμπιακός είχε 14/29 δίποντα (48.3%), 2/5 τρίποντα (40%) και 9/1 βολές (81,8%), 16 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, ενώ είχε 7 πόντους σε αιφνιδιασμό, 11 από λάθη της ΤΣΣΚΑ και 6 από διπλή ευκαιρία.

Η ΤΣΣΚΑ είχε 11/15 δίποντα (73.3%), 4/13 τρίποντα (30.8%) και 5/5 βολές (100%), 14 ριμπάουντ (3 επιθετικά), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ, ενώ 4 πόντους από αιφνιδιασμό, 11 από λάθη αντιπάλου και 4 από δεύτερη ευκαιρία.

Το ματς ξεκίνησε στο 3ο δεκάλεπτο με τρία τρίποντα, αλλά τα δύο ήταν από τους Τσέρι και Πάντερ, με τον τελευταίο να βρίσκει ρυθμό – καθώς ήταν κακός στο 1ο μέρος- και να ανεβάζει σε 44-51. Οι άμυνες πάνω στον Χάινς ήταν καλές, είχε 0/3 προσπάθειες ο αρχηγός της ΤΣΣΚΑ, ενώ Τσέρι και Πολ ήταν βαρόμετρα στην άμυνα. Ο Πολ μάλιστα με τρίποντο έκανε το 49-54. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε, κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και κτύπησε μέσα στη ρακέτα τον Ολυμπιακό εκμεταλλευόμενη και την απουσία του Μιλουτίνοφ που τον χρέωσαν με 3ο φάουλ. Ο Χάινς συνέχισε να πληγώνει από κάτω από το καλάθι τον Ολυμπιακό, μείωσε σε 58-59, αλλά ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε. Ο Ιτούδης πήρε τεχνική ποινή και ο Βεζένκοφ έκανε στη συνέχεια το 58-64, για να λήξει το 3ο δεκάλεπτο με 60-64 (21-21 επιμέρους), καθώς το σουτ του Ρούμπιτ ήταν εκπρόθεσμο.

Στα πρώτα 4 λεπτά της 4ης περιόδου, το επιμέρους ήταν 2-4 (Βεζένκοφ, Πάντερ) με τον Ολυμπιακό να έχει κάνει το 62-68 και τον Μιλουτίνοφ να έχει συμμαζέψει την κατάσταση στη ρακέτα των «ερυθρόλευκων». Ο Πολ με τρίποντο και ο Πρίντεζης σε αιφνιδιασμό (9 πόντους) ανέβασαν σε 66-73 με λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο Χίλιαρντ «απάντησε» με τρίποντο, ο Πολ με γκολ φάουλ (69-76) αλλά ο Αμερικανός της ΤΣΣΚΑ πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 72-76 με 1.46 να απομένουν. Έχασε τη μπάλα ο Πάντερ, αλλά ο Μιλουτίνοφ έβγαλε την άμυνα με τον Τζέιμς και ο Σπανούλης μετά από 1/5 τρίποντο «κτύπησε» από την κορυφή για το 72-79 με 1.08 να απομένει. Ο Τζέιμς έκανε παράβαση 5 δευτερολέπτων και ο Πολ στα 54΄΄ με 2/2 βολές έκανε το 72-81. Ο Τζέιμς είχε 2/2 βολές κι αυτός, όχι όμως και ο Τσέρι στα 41΄΄ που ευστόχησε στη μία (74-82). Ο Τζέιμς έχασε δύο τρίποντα και ο Σπανούλης με μία βολή έκανε το 74-83. Η νίκη ήταν δική του. Τελικό σκορ 79-84 και ο Ολυμπιακός πήγε στο 2-3.

Τα Δεκάλεπτα: 24-18, 39-43, 60-64, 79-845.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Τι τους έκανες ρε παικταρά; (vids)

ΜΑΓΙΚΗ εμφάνιση από τον Μπράντον Πολ, ο οποίος… τελείωσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πραγματοποιώντας το καλύτερο του ματς με τη φανέλα του Ολυμπιακού.