Τους το
Παρασκευή, 6 Δεκεμβρίου 2019 - 23:45
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ο Ολυμπιακός χάρισε με κακές επιλογές στην επίθεση και πολλές βολές στο σίδερο το παιχνίδι στον Παναθηναϊκό που είχε εξωπραγματικό Ράις (41 πόντους με 8/16 τρίποντα) και ξεφύσησε στο τέλος με 99-93 (86-86 κ.α.).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρεθεί με 13 πόντους πίσω στο σκορ (54-41) στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, αλλά έσφιξαν την άμυνά τους, πήραν τα ριμπάουντ που «έδιναν» στο πρώτο μέρος και με μεγάλα σουτ από Πολ και Σπανούλη κυρίως είχε το προβάδισμα και τις ευκαιρίες να τελειώσει και να πάρει το ματς. Κακή επίθεση με Μπόλντγουιν και Τσέρι στην κανονική διάρκεια, κακή επαναφορά από τον Μπόλντγουιν και χαμένες βολές έδωσαν δικαίωμα στον Παναθηναϊκό για έξτρα 5 λεπτά. Ακόμα και στην παράταση (89-91), ο Ολυμπιακός συνέχισε να χάνει βολές (11 σύνολο) και δεν είχε καλές επιθέσεις, αλλά βιαστικές ή άλλες δίχως σύνεση και λογική.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Τρεις κακές επιθέσεις ο Ολυμπιακός στην κανονική διάρκεια του ματς (μπούκες Τσέρι και Μπόλντγουιν, κακή επαναφορά στα 3.4) και 11 χαμένες βολές (20/31). Φυσικά και η άμυνα πάνω στον Ράις.

MVP: Ο Ταϊρίς Ράις

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Ο Καλάθης

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 8/16 τρίποντα ο Ράις, 12 λάθη ο Ολυμπιακός

ΣΕ ΚΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ: Ρούμπιτ και Ρότσεστι

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός, με τη γνωστή του 5άδα, πάτησε καλά παρκέ, αποφασιστικός και συγκεντρωμένος. Κτύπησε κοντά στο καλάθι με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, ενώ με τρίποντο του Παπανικολάου έκανε το 2-7. Ο Παναθηναϊκός με 1 δίποντο και με βολές, πέρασε μπροστά με 6-0 σερί με 8-7, αλλά ο Σπανούλης κτύπαγε με ντράιβ τους Φροντέτ και Παπαγιάννη στα πόδια. Ότι έχανε, το μάζεψε ο Μιλουτίνοφ για το 10-13. Ο Παπαπέτρου, με 6 σερί πόντους για τον Παναθηναϊκό, παίζοντας με πρόσωπο στο καλάθι και τους «πράσινους» να έχουν 3 επιθετικά, έκανε το 14-13, με τον Κεμζούρα να παίζει στους ψηλούς με Ρούμπιτ και Βεζένκοφ, ωστόσο Μπόλντγουιν και Ρούμπιτ κρατούσαν με βολές το προβάδισμα με 16-17. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-17.

Ο Ολυμπιακός έδωσε δικαιώματα στον Παναθηναϊκό στο 2ο δεκάλεπτο μέσω της άμυνας του, παρά το τρίποντο και φάουλ του Πολ ή το ανάποδο λέι απ του Μπόλντγουιν. Ο Ρούμπιτ δεν ήταν καλός πίσω, επανήλθε ο Μιλουτίνοφ, ενώ δεν έβγαινε το μαρκάρισμα του Ρότσεστι (ούτε μπροστά έκανε κάτι) στον Ράις. Ο Αμερικανός είχε 10 πόντους για να κάνει το 30-23. Ο Σπανούλης, μπήκε και επανέφερε την τάξη. Έπαιξε «πικ εν ρολ» με τον Μιλουτίνοφ, έβγαλε άμυνα και πέτυχε τρίποντο για το 33-32, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ήταν βιαστικός στις επιθέσεις του και ο Παναθηναϊκός σε συνθήκες τρανζίσιον ανέβασε και πάλι σε 39-32. Ο Πρίντεζης με 4 πόντους, μείωσε και πάλι σε 39-36, αλλά το πρόβλημα του Ολυμπιακού στο ριμπάουντ ήταν μεγάλο. Είχαν πάρει 6 επιθετικά και ο Μήτογλου έκανε το 43-36. Οι πόντοι από 2η ευκαιρία ήταν 12-2. Ο Κόνιαρης με τρίποντο «κατέβασε» σε 43-39, αλλά ο Ράις και πάλι με τρίποντο έκανε το 46-39 (28-22 επιμέρους) φτάνοντας στους 18 πόντους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με 8-2 επιμέρους του Παναθηναϊκού για το 54-41. Ο Ολυμπιακός «κατέβασε» με τον Μιλουτίνοφ σε 54-45, έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ στη συνέχεια, αλλά δεν «έβλεπε» καλάθι. Ριντ και Πολ βοήθησαν τα μέγιστα στην επίθεση. Η άμυνα είχε στρώσει και ο Αμερικανός σέντερ έδωσε 4 πόντους, τρίποντο ο Πολ και ο Μπόλντγουιν από επιθετικό μείωσε σε 61-56. Ο ίδιος στη λήξη του χρόνου της 3ης περιόδου μείωσε σε 63-61 (17-22 επιμέρους).

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τέσσερα τρίποντα, από Πολ και Ράις. Ο δεύτερος έβαλε τρία και ανέβασε ξανά στους 8 (74-66) τη διαφορά από το 63-64 και το 69-66. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 7-0 για το 76-73 (Σπανούλης 4 πόντους και Τσέρι) ενώ ο αρχηγός με τρίποντο και βολές έκανε το 76-78, με 5 λεπτά να απομένουν. Ο Ράις με βολές έφερε στα ίσα αλλά ο Πολ, με τρίποντο και πάλι (5/6) έκανε το 78-81. Πολ, Ράις και… Τσέρι συνέχισαν με τρίποντα (81-84) και ο Καλάθης με φλόουτερ και βολή έκανε το 84-84 με 2 λεπτά να απομένουν. Βεζένκοφ και Πολ με βολές έκαναν το 84-86 στο τελευταίο λεπτό. Κακή επίθεση από τον Ολυμπιακό, ο Παπαγιάννης από κοντά έκανε το 86-86 με 3.4 δευτερόλεπτα να απομένουν. Λάθος και στην επαναφορά και παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο…

Ο Σπανούλης με ντράιβ έβαλε στην παράταση και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με 89-91, αλλά ο Τσέρι έδωσε τρεις βολές στον Φριντέτ (92-91). Ο Ράις με πέντε πόντους ακόμα και ύστερα και από άστοχες επιθέσεις του Ολυμπιακού (λάθος και άστοχο τρίποντο Παπανικολάου) έγειραν τη πλάστιγγα (96-91 με 1.43 να απομένουν). Ο Παπανικολάου με ντράιβ έκανε το 96-93, στα 19΄΄ ο Παπαγιάννης έβαλε μία βολή, αλλά ο Σπανούλης δεν τα κατάφερε στο ντράιβ. Τελικό σκορ 99-93.

Τα Δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86 (κ.α.), 99-93.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Τους το
Τους το

Δικό του παιχνίδι… Με τον Ολυμπιακό να «πληρώνει» μεταξύ άλλων την αστοχία του στις βολές, ειδικά στο τέλος.

Επεισόδια έξω από το ΟΑΚΑ...

Χούλιγκαν του ΠΑΟ βγήκαν στο ημίχρονο του αγώνα με τον Ολυμπιακό και πέταξαν βόμβες μολότοφ στις αστυνομικές δυνάμεις, προκαλώντας μεγάλη ένταση.