Της το έκανε (πολύ) εύκολο!

Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου 2019 - 23:49
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Εξ αρχής η αποστολή του κρίνονταν δύσκολη, πόσο μάλλον εν τη απουσία του Σπανούλη, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν παρουσιάστηκαν πνευματικά κυρίως, έτσι όπως επιβάλλεται μέσα στη Μαδρίτη, ενώ αγωνιστικά ήταν κάκιστοι στο 3ο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πηγαίνει στους 26 πόντους. Η Ρεάλ κέρδισε τον Ολυμπιακό εύκολα, με 93-77 για την 13η αγωνιστική και πήγε στο 10-3, με την 8η σερί της νίκη, τη στιγμή που οι Πειραιώτες έχουν 5-8. Ακολουθεί διπλή αγωνιστική με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται την Κίμκι στο ΣΕΦ (σ.σ. κέρδισε 104-87 την Άλμπα) και να πηγαίνει στο Βελιγράδι για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα (σ.σ. ηττήθηκε με 72-64 εντός από την Μπασκόνια).

«ΚΛΕΙΔΙ»: Τα τρίποντα της Ρεάλ, η άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο και η κακή γενικότερα εικόνα του Ολυμπιακού. Δίχως νεύρο, ένταση και ενέργεια σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, αλλά και μκε πολλά λάθη (19).

MVP: Ράντολφ και Κοζέρ

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στον Καμπάτσο

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 15 (στα 33) τρίποντα πέτυχε η Ρεάλ, 16 πήρε από 2η ευκαιρία

ΣΕ ΚΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ: Πάντερ, Πολ, Ρούμπιτ, Παπανικολάου

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Σπανούλης για τον Ολυμπιακό, ο Γιουλ και ο Ρέγιες για τη Ρεάλ.

Η ανάλυση του αγώνα…

Το ματς δεν ήταν καλό στο ξεκίνημά του. Δεν είχε ρυθμό, ένταση, το «Παλάθιο» ήταν «παγωμένο» και οι δυο ομάδες με 4 λεπτά να έχουν διανύσει στο ματς, ήταν στο 2-2. Ο Ολυμπιακός είχε καλή άμυνα, αλλά έχασε τρία ριμπάουντ, με τη Ρεάλ να έχει ξεκινήσει με ψηλό σχήμα (και Ράντολφ και Ντεκ μαζί με Ταβάρες) και τον Ολυμπιακό με Πάντερ στο «2», εν τη απουσία φυσικά Σπανούλη. 2-3 ήταν και τα λάθη στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους όμως να ξεφεύγουν και να βρίσκουν ρυθμό από μακριά. Με τρία τρίποντα, ανέβασαν σε 12-4, τρέχοντας ένα 10-0 σερί, ο Πρίντεζης- μετά από δυόμιση στείρα λεπτά- με δύο καλάθια μείωσε κάπως, αλλά ο Ράντολφ «κτύπησε» και πάλι από μακριά (2/3 ο ίδιος, 4/8 η Ρεάλ) για το 17-8. Κακός ο Πάντερ, το ίδιο και ο Παπανικολάου και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με αμερικανική 5άδα το 10 δεκάλεπτο, όντας πίσω στο σκορ με 21-10 και με την «άμυνα ζώνης» να μην αποδίδει.

Το πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, αλλά και το ριμπάουντ. Παρά το γεγονός πως Τσέρι, Ρούμπιτ «απάντησαν» με τον ίδιο τρόπο, αλλά συνέβαλλε και ο Ρότσεστι μπροστά, στον αντίποδα, οι Τόμπκινς-Ρούντι έκαναν 6 (στα 13) τα τρίποντα της Ρεάλ και 10 τους πόντους τους από δεύτερη ευκαιρία (3 ο Ολυμπιακός) για το 37-20. Ο Ολυμπιακός δεν έβγαζε νεύρο, δεν είχε παλμό, δεν έβαζε ενέργεια στο παιχνίδι του. Σα να μπήκε απλά να παίξει, να τελειώνει το ματς και να φύγει. Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ έβγαλαν μία μικρή αντίδραση για το 39-27, για ένα «ερυθρόλευκο» 0-7 σερί. Το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με 41-30 (20-20 επιμέρους), με καλάθι του Πρίντεζη στη λήξη του χρόνου.

Ο Ολυμπιακός φτάνοντας τα 12 λάθη (6 η Ρεάλ), μετά το τρίποντο του Κόνιαρη, είδε τους Ράντολφ και Κοζέρ να τρέχουν ένα 12-2 επιμέρους και να ανεβάζουν το σκορ σε 52-34, ενώ ο Καμπάτσο λίγο αργότερα ανέβασε στους 21 τη διαφορά (60-39). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να εκδηλώσει ορθολογική επίθεση, ο Κοζέρ (11 πόντους στην 3η περίοδο) «κτυπούσε» τον Ρότσεστι στην άμυνα. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 72-48 (31-18 επιμέρους).

Ο Κοζέρ έφτασε τους 18 πόντους, στην αρχή της 4ης περιόδου, για το 79-56 (-23). Έτρεξαν ένα 0-9 σερί οι «ερυθρόλευκοι», με τους Ριντ και Τσέρι να βγάζουν νεύρο και τους Βεζένκοφ-Κόνιαρη να συνεισφέρουν επιθετικά, ωστόσο ο Ρούντι (σ.σ. που είχε πάρει αντιαθλητικό κι αυτός και ο Πολ στην ίδια φάση) έκοψε τη φόρα των «ερυθρόλευκων». Ο Βεζένκοφ με τρίποντο κατέβασε στους 14 πόντους τα διαφορά (84-70), αλλά οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Όχι μόνο δεν κατέβασαν κι άλλο τη διαφορά, αλλά ο Μίκι την έφερε ξανά στους 19 πόντους. Τελικό σκορ, 93-77 (21-29 επιμέρους).

Τα Δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77.