Δεν «πεθαίνει» ο Θρύλος ρε…

Τετάρτη, 18 Δεκεμβρίου 2019 - 23:21
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ανατροπή η Κίμκι από το -12; Ανατροπή και ο Ολυμπιακός από το -9. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν τους Ρώσους στην παράταση (96-96 κ.α.) με 109-98 και πήραν με τον κόσμο τους την 6η τους νίκη. Από αχίλλειο πτέρνα σε… δύναμη πυρρός τα τρίποντα στο τέλος.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η ανατροπή του Ολυμπιακού στο 4ο δεκάλεπτο όπου βρέθηκε πίσω με 87-96 (στο 39΄). Ο Ολυμπιακός είχε απολέσει διαφορά 12 πόντων (65-53 στο 26΄) αλλά επανήλθε με τρία τρίποντα από Πρίντεζη, Πολ και Σπανούλη. Στην παράταση ήταν καταιγιστικός έχοντας επιμέρους 13-2.

MVP: Ο Πρίντεζης με 29 ranking

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Σπανούλη (24 ranking) και Μιλουτίνοφ (22).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 13 επιθετικά ριμπάουντ πήρε ο Ολυμπιακός και 14 πόντους από δεύτερη ευκαιρία.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ:

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Οι Τίμα, Μοζγκόφ για την Κίμκι. Πλήρης ο Ολυμπιακός.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παρκέ, έκανε 2 λάθη, ο Πρίντεζης δεν ήταν εύστοχος αλλά τουλάχιστον δεν άφησε την Κίμκι να φύγει παραπάνω από το 0-4. Ξεκίνησε να βάζει ένταση στο παιχνίδι του και να τρέχει το παρκέ και «απάντησε» με ένα 9-0 σερί στο 6΄. Ο Σπανούλης συνεργάστηκε με τον Μιλουτίνοφ για το 15-7, Ριντ και Πρίντεζης συνέχισαν κοντά στο καλάθι της Κίμκι (19-11), αλλά οι Ρώσοι, μετά από 0/4 τρίποντα, πέτυχαν δύο απανωτά με τους Γερέμπκο-Μπέρτανς για το 19-17. Οι Πειραιώτες κράτησαν με τον Πρίντεζη απόσταση ασφαλείας για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με 25-20. Οι πόντοι σε αιφνιδιασμό ήταν 2-7 και 0-4 από διπλή ευκαιρία, ενώ ο Σβεντ είχε 1/9 σουτ.

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε με τρίποντο στο 2ο δεκάλεπτο (28-20), ενώ Ριντ και Έβανς (εντυπωσιακά) έκαναν το 31-24. Οι διαιτητές συνέχισαν να δίνουν ανύπαρκτα φάουλ (8/10 βολές) στην Κίμκι, το cube από πάνω τους, τούς εκθέτει ανεπανόρθωτα, ωστόσο ο Ολυμπιακός με τον Ριντ και πάλι και τον Βεζένκοφ – σε κόψιμο στη ρακέτα- κράτησε απόσταση για το 35-29. Έβανς και Σβεντ (τρίποντο) πλησίασαν στον πόντο (35-34), οι αρχηγοί έκαναν γρήγορα το 39-40, αλλά ο Σβεντ είχε βρει ρυθμό και έβαλε μπροστά στο σκορ ξανά την Κίμκι με 39-40, μετά το αρχικό 0-4. Ο Κόνιαρης είχε εξελιχθεί σε παίκτη-«κλειδί» στην άμυνα, αλλά μπροστά ο Ολυμπιακός δεν είχε καθαρές πάσες μέσα στη ρακέτα και έχανε μπάλες. Σπανούλης (με δύο καλάθια) και Παπανικολάου (με τρίποντο) ανέβασαν σε 48-39 το σκορ, αλλά ο Γερέμπκο, από τη γωνία μόνος του, κατέβασε αμέσως. Το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με 49-42 (23-22 επιμέρους), με την Κίμκι να έχει πάρει 11 (5 ο Ολυμπιακός) πόντους σε αιφνιδιασμό.

Ο Πρίντεζης μπήκε καλά και στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παπανικολάου ευστόχησε από μακριά, απαντώντας σε τρίποντο του Σβεντ νωρίτερα και ο Ολυμπιακός πήγε στο +11 (56-45), τη μεγαλύτερη διαφορά του. Οι διαιτητές συνέχισαν τα σοβαρά λάθη, δεν μέτρησε καλάθι του Πρίντεζη με τη μπάλα να έχει κτυπήσει στο ταμπλό πριν την κόψει ο Γκιλ και δόθηκε τεχνική ποινή στον πάγκο του Ολυμπιακού. Δεν πήρε πολλά η Κίμκι από αυτά, αλλά στη συνέχεια Μπούκερ και Σβεντ μείωσαν σε 59-51 το σκορ. Ο Πρίντεζης με δύο καλάθια (17 πόντους) επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-51), αλλά Έβανς και Σβεντ- σε συνδυασμό με την αστοχία των «ερυθρόλευκων» σε καλές επιλογές- μείωσαν εκ νέου σε 67-61. Νέο τρίποντο του Σβεντ και γκολ φάουλ (έφτασε στους 26 πόντους με 7/19 σουτ) για να μειώσει σε 69-67). Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 70-67 (21-25 επιμέρους).

Η Κίμκι μπήκε με ένα 2-7 επιμέρους σκορ στο 4ο δεκάλεπτο, για το 72-74, ενώ στη συνέχεια οι Κρέιμερ και Μπέρτανς από τα 6.75μ. (14/29 τρίποντα) ανέβασαν σε 76-82 για την ρώσικη ομάδα (6-15 επιμέρους). Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης μείωσαν σε 79-82, με τον Κεμζούρα να επαναφέρει και τον Πολ (μαζί με Παπανικολάου στην 5άδα) που είχε παίξει λίγο, ενώ ο Μπόλντγουιν δεν είχε περάσει καν στο παρκέ. Ο Έβανς από ασίστ του Σβεντ κάρφωσε για το 79-84, αλλά ο Ολυμπιακός κερδίζοντας επιθετικά ριμπάουντ πήρε δύο γκολ φάουλ με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, χάνοντας αμφότεροι τις βολές (83-84). Δύο τρίποντα των Σβεντ και Βιάλτσεφ (16/32) έκαναν το 83-90 με 1.47 να απομένει (13-23 επιμέρους). Ο Ολυμπιακός είχε 5/22 τρίποντα, ο Πολ είχε 0/6 τρίποντα και ο Σβεντ με βολές έκανε το 83-92. Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει, ο Πρίντεζης με τρίποντο μειώνει σε 90-96, κερδίζετε η κατοχή και ο Πολ ευστοχεί από το ίδιο σημείο για το 93-96, με 52΄΄ να απομένουν. Βγήκε η άμυνα με 28΄΄ να απομένουν, ο Σπανούλης τρίποντο για το 96-96, βγήκε ξανά η άμυνα με βήματα του Σβεντ και… παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο

Ντράιβ του Σπανούλη, βολές ο Πολ και τρίποντο του Παπανικολάου στην παράταση για το 103-96, με την Κίμκι να έχει δύο έρμπολ σε τρίποντα. Ο Πρίντεζης κάρφωσε για το 105-98 με 1.25 να απομένει, ενώ ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε για το 107-98. Τελικό σκορ 109-98.

Τα Δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 (κ.α.), 109-98.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Πώς τους «γλεντάς» έτσι ρε Σπανούλη; (videos)

Μαγική εμφάνιση από τον αρχηγό του Θρύλου, με 18 πόντους και 10 ασίστ, και τεράστιο τρίποντο ισοφάρισης στο τέλος, οδηγώντας το ματς στην παράταση. Έπιασε τον Τεόντοσιτς στα τρίποντα. Μόλις 16 πόντους από το να γίνει ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κίμκι 109-98 (Τελικό)

Την ρωσική ομάδα υποδέχεται ο Ολυμπιακός στο πρώτο από τα δύο ματς της «διαβολοβδομάδας» της Ευρωλίγκας και θέλει να επιστρέψει στα θετικά για αυτόν αποτελέσματα. Live στις 21:00 στο gavros.gr/NS2.