Στο τέλος πήρε φωτιά!!!

Παρασκευή, 17 Ιανουαρίου 2020 - 22:17
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ο Ολυμπιακός έσπειρε ξανά φαντάσματα, έχασε διαφορά 11 πόντων, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο πήρε φωτιά. Πέτυχε 35 πόντους και σμπαράλιασε την Μπάγερν με 89-72, με MVP τον Σάσα Βεζένκοφ. Στο 8-12 πλέον και ταξιδεύει στη Ρωσία για το ματς με τη Ζενίτ.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε 35 πόντους, ευστόχησε από μακριά 7 φορές, έβγαλε ωραίες φάσεις με κοψίματα στο καλάθι της Μπάγερν και είχε στιγμές που η κυκλοφορία της μπάλας ήταν εξαιρετική.

MVP: Στον Σάσα Βεζένκοφ που είχε 20 πόντους με 5/6 τρίποντα και 24 ranking

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Ρούμπιτ, Κόνιαρη, Πολ

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 13/32 τρίποντα- 40.6%

ΣΕ ΚΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης με -4 ranking

Η ανάλυση του αγώνα…

Με τον Μπόλντγουιν στην 5άδα, αντί του Κόνιαρη, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς. Είχε διάθεση στην άμυνα και καλύτερες περιστροφές, σε αντίθεση με την επίθεση, που έκανε λάθη και δεν είχε σωστές επιλογές (3-7 στο 5΄). Σε 6 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε πετύχει 5 πόντους με 1/6 σουτ όμως, φαίνονταν πολύ νευρικός στην επίθεση, αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές. Με ντράιβ ο Σπανούλης και κάρφωμα ο Μπόλντγουιν που πήρε τον διάδρομο, μείωσαν σε 10-12 στο 8΄, ενώ ύστερα από κλέψιμο του Παπανικολάου (δεύτερο) ο Πρίντεζης το έφερε στα ίσα. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-14, με τον Μπόλντγουιν να ευστοχεί από τα 6.75μ. μετά από 0/5 τρίποντα του Ολυμπιακού.

Ο Πολ ήταν δραστήριος, έπαιρνε σουτ από μέση και μακρινή απόσταση (όχι με εξαιρετικό ποσοστό), ενώ ο Μπόλντγουιν βλέποντας και πάλι τη Μπάγερν μπροστά του, όπως και στο Μόναχο, είχε φτάσει στους 8 πόντους με 2/2 τρίποντα. Ο Ρούμπιτ ήταν μαχητικός και έπαιρνε ριμπάουντ ενώ ο Πρίντεζης ανέβασε στο 27-19. Η Μπάγερν με ένα 2-8 επιμέρους, με τους Λο-που πέρασε με άνεση τον Πολ- και τον Κόπονεν να κάνει αυτό που ξέρει καλά (δύο τρίποντα), μείωσε σε 29-26, ωστόσο ο Ρούμπιτ με τάπα θωράκισε ξανά την άμυνα του Ολυμπιακού και ο Πολ με ακόμα πέντε πόντους (10 σύνολο) ανέβασε στους 9 τη διαφορά για το 35-26. Ο Βεζένκοφ έβαλε τον Ολυμπιακό στο +11, αλλά η Μπάγερν με δύο τρίποντα, από τους Μπρέι και Χουέστας μείωσε στο ημίχρονο σε 37-32 (20-18 επιμέρους). Ο Ολυμπιακός είχε δώσει 11 πόντους από λάθη του αλλά είχε 6 σε αιφνιδιασμό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα πολύ κακό πρόσωπο στο 3ο δεκάλεπτο, η άμυνά του ήταν ανάλογη με το παιχνίδι με την Άλμπα και η Μπάγερν με ένα 0-10 σερί πέρασε μπροστά με 37-42. Κόνιαρης και Σπανούλης με τρίποντα έκαναν το 43-45, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε δύο μπάλες μπροστά και οι Μονρό και Μπρέι κράτησαν απόσταση ασφαλείας για το 43-49. Το καλό ήταν ότι πήρε ριμπάουντ επιθετικά ( σύνολο), σκόραρε στη ρακέτα με τους Μιλουτίνοφ – Πρίντεζη (13 πόντους από διπλή ευκαιρία) και ο Κόνιαρης με τρίποντο και βολές έδωσε το προβάδισμα ξανά με 54-53, που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου (17-21 επιμέρους).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο 4ο δεκάλεπτο, με τους Ρότσεστι και Βεζένκοφ (τρίποντο και φάουλ) να αυξάνουν σε 60-53 για τον Ολυμπιακό. Ο Λο είχε και πάλι γρήγορη απάντηση, αλλά ο θετικότατος Ρούμπιτ σε όλα πάνω στο παρκέ, με κάρφωμα και βολές έκανε το 65-56. Ο Βεζένκοφ (με δύο) και ο Ρούμπιτ με τρίποντα ύστερα από εκπληκτικό passing game, όπου άλλαξαν περίπου δέκα πάσες, έκαναν το 74-61. Η άμυνα κάπως χάλασε εκεί, αλλά μπροστά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί. Έβγαζαν ωραίες φάσεις συνεργασίες… Ο Ρούμπιτ πέτυχε ξανά τρίποντο, ο Μπόλντγουιν κάρφωσε και ο Βεζένκοφ δεν σταμάτησε να σκοράρει από τα 6.75μ. Πέτυχε ακόμα τρία τρίποντα, τελείωσε με 5/6 και 20 πόντους για το τελικό 89-72 (35-19 επιμέρους). Ο κόουτς Μπαρτζώκας έβαλε στο τέλος και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

Τα Δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72.