Σπανούλης: Δεύτερη 30άρα, αλλά σε… 40 λεπτά αγώνα (videos)

Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε στην Αγία Πετρούπολη 31 πόντους (με 5/5 δίποντα και 5/7 τρίποντα) ενώ αν είχε βάλει και τις βολές (6/9) θα είχε ισοφαρίσει την κορυφαία επιθετική βραδιά του στην καριέρα του.

Αυτή, είναι οι 34 πόντοι που είχε πετύχει στην Κλαϊπέδα της Λιθουανίας απέναντι στην Νεπτούνας το 2014-15. Ήταν για την regular season, με τον αρχηγό να έχει 5/10 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 6/10 βολές και το ίδιο ranking (33) και στις δύο περιπτώσεις.

Όμως, αφενός τα ποσοστά του ήταν καλύτερα στην Αγία Πετρούπολη, αφετέρου σε λιγότερο χρόνο. Στην Λιθουανία ο Σπανούλης είχε παίξει 41:26 λεπτά καθώς το ματς είχε πάει στην παράταση, ενώ τώρα, στη Ρωσία, έπαιξε 32:25 λεπτά.

Για την ιστορία, αυτή ήταν η δεύτερη φορά που ο Σπανούλης πέτυχε 30+πόντους.

Μπαρτζώκας: «Λάθη, ριμπάουντ και λίγοι παίκτες σε συνεισφορά»

Στα πολλά λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ της ομάδας του, στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς στην Αγία Πετρούπολη με τη Ζενίτ, αλλά και στους λίγους παίκτες που προσέφεραν είτε σε άμυνα είτε σε επίθεση.

Ολυμπιακός: Σκόραραν μόνο πέντε παίκτες! (photo)

Βέβαια, το θέμα δεν είναι μόνο, πως ο Ολυμπιακός δεν πήρε βοήθεια στην επίθεση από πέντε παίκτες του. Το ίσως πιο σημαντικό είναι πως πολλοί ήταν ζημιογόνοι για την ομάδα και στους υπόλοιπους τομείς του ματς.

Ψυχρολουσία στην Αγία Πετρούπολη!

Ο Ολυμπιακός γνώρισε για δεύτερη φορά φέτος την ήττα, από τη νεοφώτιστη Ζενίτ. Ηττήθηκε στην Αγία Πετρούπολη με 91-87, κάνοντας λάθη, χάνοντας ριμπάουντ και μην έχοντας βοήθεια από τον πάγκο.

Ένα ακόμα επίτευγμα για τον αρχηγό!

Στο ματς του Ολυμπιακού με την Ζενίτ στη Ρωσία, ο Βασίλης Σπανούλης «έπιασε» τις 250 παρουσίες στο αρχικό σχήμα, στην Ευρωλίγκα και έγινε ο δεύτερος στην ιστορία, που το κατάφερε…