Με το αριστερό!

Πέμπτη, 1 Οκτωβρίου 2020 - 22:45

Πρεμιέρα με το αριστερό έκανε ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα, πέφτοντας θύμα έκπληξης, μιας και ηττήθηκε 68-67 από τη Ζαλγκίρις, στο άδειο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. «Κόλλησε» στο τέλος ο Ολυμπιακός και με 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν λογικό να μπλέξει. Και έμπλεξε...

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε 10-3 με 8 πόντους του Χάρισον και 2 του Ζαν Σαρλ, αλλά μετά δεν ήταν καλός. Η Ζαλγκίρις τιμώρησε κάθε λάθος που έγινε από τους «ερυθρόλευκους», μπήκε μπροστά στο σκορ με 0-8 σερί (10-11) και γενικά πήγε έτσι ως το τέλος του δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή, ο Ολυμπιακός μείωσε 18-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μάρτιν και ο Βεζένκοβ έδωσαν πολύτιμες λύσεις και βοήθησαν να γυρίσει το σκορ. Ο Μάρτιν πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους, ο Τζένκινς μείωσε με τρίποντο (25-27) και ο Πρίντεζης με 4 πόντους ισοφάρισε 29-29. Ο Μάρτιν, ο ΜακΚίσικ και στη συνέχεια ο Βεζένκοβ έκλεισαν το ημίχρονο με το +3 υπέρ του Ολυμπιακού. 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο πέτυχε ο Μάρτιν!

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +11, με το τρίποντο του Σπανούλη για το 56-45, από την ασίστ του Σλούκα. Μάλιστα, με ασίστ από Σλούκα και Σπανούλη έκλεισε την περίοδο μπροστά με 58-47 και έδειχνε πως απλώς έπρεπε να κάνει μία καλή διαχείριση για να κλείσει άνετος το ματς και με νίκη.

Κάτι τέτοιο, όμως, δεν έγινε. Ο ΜακΚίσικ έκανε με δύο βολές το 60-52, ο Τζένκινς το 62-54 με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι, αλλά μετά λες και... έσβησε. Ο Έλις κάρφωσε για το 64-60, ο Σπανούλης με γκολ-φάουλ έκανε το 67-63, 1:47’’ για το τέλος, αλλά μετά ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα λάθος και έδωσε δικαιώματα. Η Ζαλγκίρις το εκμεταλλεύτηκε και έφυγε με το «διπλό» από το ΣΕΦ με 68-67...

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8, Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9(2τρ., 5 ασ.), Σλούκας 6 (1τρ., 7 ασ.), Μάρτιν 12, Βεζένκοφ 8(1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3, Ζαν Σαρλς 2, Τζένκινς 5(1), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7.

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 6(2), Λεκάβιτσους 6, Χέιζ 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (1), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (1), Λοβέρν 13.