Τον λύγισαν Μπασκόνια και απουσίες

Πέμπτη, 26 Νοεμβρίου 2020 - 22:50

Την ήττα με 76-90 από τη Μπασκόνια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας γνώρισε ο Ολυμπιακός για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Λύγισε ο Θρύλος από τις πολλές απουσίες (έλειπαν Βεζένκοβ, Ζαν Σαρλ, Μάρτιν, Χάρισον, Χαραλαμπόπουλος) και από την ευστοχία της Μπασκόνια.

Ο Ολυμπιακός εμφάνισε δύο πρόσωπα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ξεκίνησε με 5 πόντους από τον Πρίντεζη και τον Σλούκα να κάνει το 8-8. Ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 15-17 με το καλάθι του Σπανούλη, αλλά ακολούθησε ένα 0-6 σερί για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-23.

Στο δεύτερο οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καλοί. Δεν έπαιξαν καλή άμυνα και επέτρεψαν στη Μπασκόνια να σκοράρει με ευκολία. Με δύο σερί, πρώτα 0-8 όπου το σκορ έγινε 17-33 και μετά 0-6 όπου έγινε 21-43, η διαφορά ξέφυγε πολύ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να τη ρίξει, αλλά όχι πολύ. Με Παπανικολάου, Τζένκινς, Μάρτιν και Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός μείωσε, αλλά όχι πολύ. Το 31-47 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά και σε μονοψήφια τιμή. Ο Πρίντεζης έκανε το 37-49 με 6 συνεχόμενους πόντους, με τον Μάρτιν να μειώνει στους 9 (44-53 και 53-62). Ο ΜακΚίσικ έκανε το 56-65 και ο Πρίντεζης το 58-67 που ήταν και το σκορ στα πρώτα τριάντα λεπτά.

Μάλιστα, πλησίασε και στους 7 (60-67), αλλά κάπου... χάθηκε στην πορεία. Σε αυτό βοήθησε ένα αντιαθλητικό από το πουθενά με το οποίο χρεώθηκε ο Σπανούλης ενώ είχε ο ίδιος την κατοχή, και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα το σκορ έγινε 60-71. Το σκορ ξέφυγε πάλι (63-81), με τους Σλούκα και ΜακΚίσικ να μειώνουν σε 71-81. Τα πάντα, όμως, είχαν κριθεί και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 76-90 από τη Μπασκόνια. Του στοίχισαν και οι πολλές απουσίες. Δεν είναι δικαιολογία, αλλά η πραγματικότητα...

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90