Καθίζηση...

Καθίζηση...
Πέμπτη, 3 Δεκεμβρίου 2020 - 20:44

Την ήττα με 80-61 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος υπέστη καθίζηση, τόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όσο και γενικά στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ καλός στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά προφανώς με μόνο αυτό δεν μπορείς να κερδίσεις ομάδες όπως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στη Μόσχα και έβαλε πολύ δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ. Ο Μάρτιν, ο Σλούκας και ο Ζαν Σαρλ σημείωσαν τους πρώτους πόντους του Θρύλου που προηγήθηκε και με +5 νωρίς, 6-11 με το τρίποντο του Σλούκα. Ο Ζαν Σαρλ με γκολ-φάουλ «έγραψε» το 9-14 και ο Παπανικολάου με τρίποντο «υπέγραψε» τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού, 9-17. Όμως, η ΤΣΣΚΑ έβγαλε αντίδραση και με 6-0 σερί μείωσε στο καλάθι, προτού ο Σπανούλης κάνει το 15-19. Εν τέλει, άλλο ένα σερί, 5-0 αυτήν τη φορά, έβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (20-19).

Στο δεύτερο, η εικόνα των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν η ίδια. Έκαναν πολλά λάθη, έχασαν εύκολα καλάθια και η ΤΣΣΚΑ «τιμώρησε» σχεδόν κάθε λάθος. Ο Βεζένκοβ έκανε με 2/3 βολές το 20-21 βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό για τελευταία φορά. Ένα 8-0 έκανε το 28-21, προτού ο Λαρεντζάκης σκοράρει για το 28-23. Ο Μάρτιν και ο Ζαν Σαρλς μείωσαν σε 35-27, προτού ο Γάλλος φόργουορντ σκοράρει ξανά για το 38-29. Εν τέλει, το ημίχρονο έκλεισε με τη μία εύστοχη βολή του Κουρμπάνοφ για το +10 των Ρώσων (39-29).

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στην τρίτη περίοδο και η διαφορά ανέβηκε και στους 15. Ο Μάρτιν μείωσε με 4 σερί πόντους σε 52-38, αλλά οι Ρώσοι έβαζαν τα πάντα. Βάλτε και τις δύο τεχνικές ποινές και την αποβολή του Γιώργου Μπαρτζώκα μέσα σε ένα λεπτό και το παιχνίδι κάπου εκεί χάθηκε. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο -18 (56-38).

Με τέτοια εικόνα στην επίθεση, δεν ήταν δυνατόν ο Ολυμπιακός να κάνει κάτι καλύτερο. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 20 πόντους (60-38), με τον Έλις και τον Σπανούλη να σκοράρουν με βολές τους πρώτους πόντους στην περίοδο. Ο αρχηγός έκανε το 63-43, ο Πρίντεζης το 70-49 και τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους, δυστυχώς για τον Ολυμπιακό. Με τέτοια εικόνα δεν είχε καμία τύχη. Ο ΜακΚίσικ με 5 πόντους έκανε το 74-54, ο Πρίντεζης σκόραρε 7 διαδοχικούς πόντους για το 80-61 που ήταν και το τελικό σκορ υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Δεύτερο σερί παιχνίδι που χάνει ο Ολυμπιακός, έχοντας κακή εικόνα στη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61