Νίκες στο νήμα σημαίνει και… ήττες, στο νήμα…

Παρασκευή, 29 Ιανουαρίου 2021 - 12:19

Ο Ολυμπιακός έχει καταφέρει το… απίθανο. Έχει καταφέρει μέσα σε ένα μήνα να κρίνει… 6 από τα 7 ματς του, στη… μια ανάσα! Στο καλάθι, στον πόντο, σε μια ισοφάριση που πήγε τον αγώνα στην παράταση… Και είναι δεδομένο ότι, όταν παίζει τόσο συχνά με… τη φωτιά, κάποιες φορές θα… καείς κιόλας.

Αν εξαιρέσει κανείς την ήττα από τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, όπου ο Θρύλος δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και να… ανησυχήσει τους Γάλλους, στα υπόλοιπα 6 ματς, πήγε στο… νήμα!

Συγκεκριμένα:

Ήττα με την Μπάγερν, 82-84, εντός. Στο καλάθι.

Νίκη 87-89, με την Μπάγερν, εκτός. Στο καλάθι.

Νίκη 93-101 με τη Βιλερμπάν, εκτός. Κρίθηκε, αρχικά, στο καλάθι, για την παράταση.

Ήττα από τη Ζαλγκίρις 81-79, εκτός έδρας. Στο καλάθι.

Ήττα από την Μπαρτσελόνα, εντός έδρας, 74-76. Στο καλάθι, ξανά…

Ακόμη και στην ήττα από την Αρμάνι, με 90-79, το ματς ήταν στο 81-79, στο 39’… Στο ένα καλάθι, πάλι…

Γίνεται, λοιπόν, σαφές, ότι όσο ο Ολυμπιακός συνεχίζει να… παίζει με τη φωτιά, αυξάνει τις πιθανότητές του, να… καεί. Σίγουρα, η ομάδα είναι ακόμη σε φάση αλλαγής και χτισίματος και σας αναφέραμε και νωρίτερα ότι αυτό παίζει μεγάλο ρόλο. Αλλά όσο η σταθερότητα λείπει και τα παιχνίδια πηγαίνουν να κριθούν στη μία… ανάσα, στο φινάλε, τότε ο κίνδυνος για… απώλειες, ολοένα και μεγαλώνει.