Μία ανάσα μακριά...

Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου 2021 - 22:48

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ με 74-75 και δεν κατάφερε να πετύχει μία ιστορική ανατροπή κόντρα στους Ρώσους...

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο και πάλι για τον Ολυμπιακό, αφού επιθετικά δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-6 και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για μία νίκη μέσα στο Φάληρο. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύονταν πολύ να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αφού και η άμυνα των Ρώσων ήταν σκληρή μην επιτρέποντας το εύκολο καλάθι στην ομάδα του Πειραιά.

Από εκεί και πέρα όταν η ΤΣΣΚΑ άρχισε να βάζει τα τρίποντα το παιχνίδι έγινε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την ίδια επιθετική συγκομιδή. Πολλά λάθη στην επίθεση, κακές επιλογές και μέτρια εμφάνιση στην άμυνα δεν επέτρεπαν στην ομάδα να βγάλει αντίδραση και έτσι η ΤΣΣΚΑ ανέβαζε με γρήγορους ρυθμούς τη διαφορά. Λούντμπεργκ και Βόιτμαν πλήγωσαν τον Ολυμπιακό με τα τρίποντα που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ του πρώτου μέρους ήταν 26-44 και έμοιαζε να μην υπάρχει γυρισμός για την ομάδα του Πειραιά. Στην επανάληψη είδαμε έναν τελείως διαφορετικό Ολυμπιακό, με τον ΜακΚίσικ να οδηγεί βάζοντας 12 συνεχόμενους πόντους μείωσε τη διαφορά για τον Θρύλο και έδωσε ξανά ελπίδες για νίκη.

Οι Πειραιώτες έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά ακόμα και στους 8. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε ένα φανταστικό παιχνίδι και βγάζοντας σπουδαίες άμυνες και πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους κατάφερε να φτάσει το σκορ σε απόσταση μίας κατοχής. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τους παίκτες του να αλλάζουν για τα καλά την εικόνα του παιχνιδιού και να ρίχνουν στα σχοινιά την ΤΣΣΚΑ η οποία είχε βρεθεί να προηγείται με 25.

Ο Ολυμπιακός πλέον είχε πάρει τα πάνω του και με τρομερές επιθέσεις κατάφερε να περάσει μπροστά στην τέταρτη περίοδο με 69-68. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ροντέο και οι ερυθρόλευκοι πλέον είχαν το πάνω χέρι. Έβγαζαν πάθος, κυνηγούσαν κάθε μπάλα και έπαιζαν εκπληκτική άμυνα.

Στην τελευταία φάση και ενώ το σκορ ήταν 74-75 ο Γιώργος Πρίντεζης προσπάθησε με πεταχτάρι στη λήξη του χρόνου να πάρει τη νίκη, όμως η μπάλα μπήκε και βγήκε με αποτέλεσμα να μην καταφέρει ο Ολυμπιακός να ολοκληρώσει μία ιστορική ανατροπή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5 (1), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Βεζένκοβ 14 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 4 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 24 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 15 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίλιαρντ 4, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλάιμπερν 2 (1/5 σουτ), Σενγκέλια 8 (2/5 δίποντα, 4/6 βολές), Κουρμπάνοφ 5 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Έρικ 2