Εκτός τόπου και χρόνου!

Τετάρτη, 3 Μαρτίου 2021 - 21:45

Τα ίδια και τα ίδια... Ο Ολυμπιακός ήταν για άλλη μία φορά αγνώριστος, με εξαίρεση τα πρώτα 12 λεπτά, και ηττήθηκε στη Βιτόρια από τη Μπασκόνια με 91-66. Αυτή ήταν η όγδοη συνεχόμενη ήττα της ομάδας. Απίστευτο...

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού στο παιχνίδι ήταν πολύ καλή. Επιθετική άμυνα και καλή λειτουργία στην επίθεση. Ο Κουφός πραγματοποίησε το ντεμπούτο του και ξεκίνησε με πέντε πόντους. Ο Βεζένκοβ έκανε γρήγορα το 4-9, ο Ζαν Σαρλ με δύο τρίποντα το 14-19 και ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 15-21.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και στο +10 με 15-25 με καλάθι του Έλις και ακολούθησε ένα σερί 8-0 για το 23-25. Ο Έλις κάρφωσε εντυπωσιακά για το 23-27, αλλά η Μπασκόνια προηγήθηκε για πρώτη φορά με 28-27 με τις βολές του Φαλ. Ο Σπανούλης πλησίασε στον πόντο για το 31-30, αλλά ακολούθησε μπλακ άουτ και με 12-0 σερί το σκορ έγινε 43-30!! Ο Σλούκας ευστόχησε για δύο για το 43-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Ο Ολυμπιακός μείωσε μέχρι και τους 8 πόντους με το δίποντο του Σλούκα για το 48-40, αλλά δεν ήταν καλός και παρουσίασε ξανά πολλά προβλήματα. Η διαφορά κυμαινόταν εκεί στους 10 πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο τον βρήκε πίσω στο σκορ με 68-58.

Και εκεί που περιμένεις μία αντίδραση, κάτι, δεν έρχεται ποτέ. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ήταν λες και παράτησαν το παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε πάνω από τους 20 πόντους, «άγγιξε» και τους 30 και εν τέλει η Μπασκόνια νίκησε 91-66 τον Ολυμπιακό. Με ένα δεκάλεπτο δεν νίκησε κανείς. Τραγικός στο υπόλοιπο του αγώνα και νέα ήττα...

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66