Πέρασε από το Βερολίνο με μυθικό Βεζένκοβ!

Πέμπτη, 18 Μαρτίου 2021 - 23:17

Με τον Σάσα Βεζένκοβ να κάνει τεράστιο παιχνίδι και να σταματάει στους 31 πόντους, ο Ολυμπιακός νίκησε 84-80 την Άλμπα, για την 3η διαδοχική του επιτυχία. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έβαλε 31 πόντους και μάζεψε και 10 ριμπάουντ!

Ο Έλις κράτησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 8 από τους 16 πόντους της ομάδας, με τον Βεζένκοβ να ακολουθεί και να δείχνει τι θα ακολουθήσει. Μάλιστα, με τρίποντό του ο Ολυμπιακός μείωσε σε 18-16 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν και πάλι μοιρασμένο. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 29-22, αλλά μείωσε με τρίποντο του Σπανούλη και ισοφάρισε με Πρίντεζη και Ζαν Σαρλ, ενώ προηγήθηκε 31-32 με τον Λαρεντζάκη. Με τρίποντο του Σλούκα και καλάθι του Λαρεντζάκη ισοφάρισε 37-37, λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με 42-37.

Ο Θρύλος επέστρεψε και πέρασε μπροστά με 42-47 με ΜακΚίσικ και Πρίντεζη, προτού αναλάβει δράση ο Βεζένκοβ για το 53-54. Ο ΜακΚίσικ έβαλε τον Θρύλο μπροστά στο σκορ ξανά με 60-61 και μία βολή του Έλις έκανε το 60-62, προτού η Άλμπα ισοφαρίσει για το 62-62 της περιόδου.

Ο Βεζένκοβ πήρε την ομάδα στις πλάτες του στο τέλος και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε νέα νίκη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 10 πόντους διαφορά με το τρίποντο του Σλούκα για το 67-77, αλλά στη συνέχεια σαν να έπαιξε με τη φωτιά. Η Άλμπα μείωσε στον πόντο (78-79), αλλά ο Βεζένκοβ με τριποντάρα έκανε το 78-82. Τελικό αποτέλεσμα 80-84 και νέα νίκη για τον Θρύλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

Αντιμέτωπος με την Άλμπα Βερολίνου απόψε ο Ολυμπιακός στις 21:30, εκτός έδρας, για την 30ή αγωνιστική της Euroleague...