Λύγισε στη Μαδρίτη

Παρασκευή, 2 Απριλίου 2021 - 23:42

Την ήττα με 72-63 από τη Ρεάλ γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη, σε ένα παιχνίδι που συνολικά δεν ήταν καλός. Βελτιώθηκε κάπως στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου έβαλε κάποια τρίποντα, αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη. Ήταν το προτελευταίο παιχνίδι στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού δεν ήταν καλή στον αγώνα. Δυσκολεύτηκε πολύ στη δημιουργία και στο σκοράρισμα και φαίνεται από το ότι πέτυχε μόλις 11 πόντους! Από αυτούς, οι 7 ήταν του Γιώργου Πρίντεζης. Ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το σκορ και αποδείχθηκε ότι αυτό ήταν μόνο η αρχή (20-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 22-16 με το τρίποντο του Βεζένκοβ αλλά γενικότερα ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6,75. Ο Έλις σκόραρε 4 διαδοχικούς πόντους για το 32-24 και ο Σπανούλης με λέι απ διαμόρφωσε το 36-26 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος έξω από τα 6,75 και δεν κατάφερε να βρει λύση στο σκοράρισμα, φτάνοντας να έχει 2/15 τρίποντα! Ο Βεζένκοβ με δίποντο και ο Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 41-33, αλλά η διαφορά ανέβηκε αρκετά και έκλεισε στο -15 στο δεκάλεπτο με αυτό το 53-38 υπέρ της Ρεάλ. Σε αυτό το δεκάλεπτο, για τον Ολυμπιακό σκόραραν μόνο ο Σάσα Βεζένκοβ (7 πόντους) και ο Κώστας Σλούκας (5)!

Ο Κουφός κάρφωσε για το 55-40 και ο Βεζένκοβ με 5 σερί πόντους έκανε το 57-44. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του στο επιθετικό κομμάτι, αλλά την ίδια ώρα η Ρεάλ συνέχισε το βιολί της. Ο Λαρεντζάκης με δίποντο και ο Σπανούλης με τον Βεζένκοβ με δύο τρίποντα «έγραψαν» το 62-52 στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 5-0 σερί για το 67-52 και κάπου εκεί έδειξαν να τελειώνουν τα πάντα. Ο ΜακΚίσικ μείωσε σε 69-57 με πέντε διαδοχικούς πόντους, για να έρθει ο Λαρεντζάκης να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 με τρίποντο (69-60). Το τελικό 72-63 διαμορφώθηκε με ένα τρίποντο του Βεζένκοβ. Ο Ολυμπιακός συνολικά δεν ήταν καλός και λύγισε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-26, 53-38, 72-63