Εδώ θα προσκυνάς! Εδώ είναι Πειραιάς!

Παρασκευή, 8 Οκτωβρίου 2021 - 22:50

Εδώ είναι Πειραιάς! Το ένιωσε για τα καλά η Ρεάλ Μαδρίτης και προσκύνησε τον Ολυμπιακό! Ο Θρύλος «πάτησε» την ισπανική ομάδα με 74-68 και έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοβ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Ντόρσεϊ με 12 και ο Σλούκας και ο Παπανικολάου με 9.

Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, στην πρώτη περίοδο για την ακρίβεια, δεν ήταν και το καλύτερο. Ο Ολυμπιακός (όπως και η Ρεάλ) ήταν άστοχος έξω από τα 6.75, αλλά έβγαλε πάθος, έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα και κράτησε χαμηλά τη Ρεάλ. Το 13-10 τα «λέει» όλα, σε ένα διάστημα που ο Θρύλος είχε 0/5 τρίποντα. Ο Βεζένκοβ βοήθησε πολύ στην ανανέωση επιθέσεων, μιας και μπορεί να ήταν άστοχος (έβαλε 5 πόντους πάντως) αλλά μάζεψε και 3 επιθετικά ριμπάουντ. Σκορ στο δεκάλεπτο 13-10.

Στο δεύτερο ο ρυθμός άνοιξε. Η Ρεάλ σκόραρε πρώτη για τρεις, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με 6-0 σερί με καλάθια από Μάρτιν, Πρίντεζη και Σλούκα. Ο Λαρεντζάκης έβαλε το πρώτο τρίποντο του Θρύλου για το 22-17, ο ΜακΚίσικ από τη γωνία έγραψε το 33-32, αλλά η Ρεάλ είχε επιστρέψει, παίζοντας για μεγάλο διάστημα και με Πουαριέ και με Ταβάερς. Ο Βεζένκοβ έκλεψε και σκόραρε ο ίδιος στον αιφνιδιασμό από ασίστ του Ντόρσεϊ για το 35-34 και το δεκάλεπτο βρήκε τη Ρεάλ μπροστά με 35-36, με τον Ολυμπιακό να μην προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση στο φινάλε.

Ο Γουόκαπ σκόραρε με λέι απ το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι στην 3η περίοδο και ακολούθησαν δύο διαδοχικά τρίποντα του Παπανικολάου, πρώτα για το 40-41 και μετά για το 43-43. Στο δεύτερο, μάλιστα, πήρε και το φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή. Ακολούθησε 0-5 σερί με τρίποντο Γιαμπουσέλε και λέι απ του Χάνγκα, ωστόσο ο Ολυμπιακός επέστρεψε άμεσα και πέρασε μπροστά με 49-48 με 6-0 από Βεζένκοβ (4) και Σλούκα. Ο Ντόρσεϊ ανέλαβε δράση και με 5 σερί πόντους, πρώτα με δύο βολές και μετά με τρίποντο, έκανε το 54-52 για τον Θρύλο. Αυτό ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ο Λαρεντζάκης έκανε το 56-54 με δύσκολο καλάθι και ακολούθησε το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοβ στο ματς για το 59-56 (1/6)! Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας και τρίποντο του Λαρεντζάκη από τη γωνία ήρθε το 62-56 και ακολούθησε το 65-56 από τον Μάρτιν με γκολ-φάουλ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με +11, με το 70-59 από τον Ντόρσεϊ, αλλά στο τέλος πήγε να βάλει τη Ρεάλ και πάλι στο παιχνίδι, μιας και είδε τη διαφορά να πηγαίνει στους 3 (71-68). Ο Βεζένκοβ με μεγάλο καλάθι και ο Σλούκας με 1/2 βολές διαμόρφωσαν το τελικό 74-68! Εδώ είναι Πειραιάς!

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68