Όσο παίζει έτσι, θα έχουμε πάρτι!

Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου 2021 - 22:45

Όταν άφησε τη νευρικότητα και έπαιξε μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχε αντίπαλο. Ο Ολυμπιακός «πάτησε» τη Ζαλγκίρις με 83-68 και έκανε το 3-1 στην Ευρωλίγκα. Φανταστική άμυνα, ξανά και εξαιρετικές συνεργασίες στην επίθεση έφερε άλλη μία νίκη. Στους 17 πόντους (και με 5 ασίστ) ο Σλούκας, ο οποίος αποθεώθηκε, 13 είχε ο Λαρεντζάκης, 12 έβαλε ο Βεζένκοβ (με 6 ριμπάουντ) και 10 ο Παπανικολάου.

Δεν μπήκε καλά ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις. Είχε κακές επιλογές στην επίθεση και έδειχνε πως δεν έχει ρυθμό. Ξεκίνησε με 2/8 σουτ και σίγουρα έτσι δεν μπορείς να περιμένεις πολλά. Είδε τη Ζαλγκίρις να προηγείται 8-18 και 8-21, μείωσε με Σλούκα και ΜακΚίσικ και το δεκάλεπτο έκλεισε 12-23 με το καλάθι του Καλνιέτις.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο -14 με το 15-29 από τον Μουντιέ και είχε εκνευρισμό με αφορμή κάποιες αποφάσεις, όπως ο μη καταλογισμός ξεκάθαρου φάουλ στον Λαρεντζάκη. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο μείωσε σε 20-31 και κατέβασε τη διαφορά κι άλλο με το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 23-31. Ο Μιλάκνις έστειλε τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή για το 23-34, με τον Λαρεντζάκη να απαντά με τρίποντο από τα 9 μέτρα για το 26-34 και τον Σλούκα και τον Πρίντεζη να μειώνουν στους 6 (28-34 και 30-36). Ο Καλνιέτις έβαλε νέο τρίποντο (6/10 οι Λιθουανοί!), αλλά ο ΜακΚίσικ απάντησε για το 32-39. Ο Σλούκας και ο Πρίντεζης μάζεψαν κι άλλο τη διαφορά για το 36-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 39-39 με τρίποντο του Ουόκαπ μετά από εξαιρετική άμυνα και κλέψιμο του ίδιου. Ο Βεζένκοβ πήρε μπροστά και με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 42-41. Ακολούθησε νέο δικό του τρίποντο για το 45-43 και 2 βολές για το 47-45. Έφτασε τους 8 πόντους, όλους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Θρύλος βρήκε ρυθμό, έβγαλε φοβερές άμυνες και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Ο Παπανικολάου έκανε το 55-47 και η διαφορά πήγε και πάνω από τους 10 και τις βολές του Βεζένκοβ για το 60-49. Και έκλεισε με το καλάθι του Παπανικολάου και τη βολή του Πρίντεζη για το 63-49. Στο 27-10 το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου!

Ο Θρύλος συνέχισε με φόρα στην τελευταία περίοδο. Με απίθανη ασίστ του Ουόκαπ στην επαναφορά και κάρφωμα του Φαλ είχαμε το 67-52, ενώ ο Σλούκας συνέχισε να είναι πολύ ουσιαστικός και εύστοχος. Με δικό του τρίποντο έγινε το 70-54, ενώ η διαφορά πήγε και στο +20 με 5 διαδοχικούς πόντους του Έλληνα γκαρντ για το 78-58. Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε κάπως στο τέλος, ο Μπαρτζώκας έβαλε και τον Λούντζη, έδωσε κι άλλο χρόνο στον Ζαν Σαρλ και ο Λαρεντζάκης έκανε το 83-65, προτού ο Μουντιέ με τρίποντο από τη γωνία διαμορφώσει το τελικό 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68