Θρύλε, είσαι τρέλα! Νέα 100άρα!

Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 - 18:46

Ο Ολυμπιακός έβαλε για πλάκα 108 πόντους και διέλυσε τον Προμηθέα με 108-75 κάνοντας το 3/3 στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ένας Θρύλος απόλαυση. 3η διαδοχική 100άρα στη Stoiximan Basket League, μετά τους 103 στην ΑΕΚ και τους 108 στο Λαύριο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοβ με 15 πόντους, ακολούθησαν με 14 ο ΜακΚίσικ και ο Ντόρσεϊ και 12+1 έβαλε ο Σλούκας.

«Τρελό» ματς με πολύ καλό ρυθμό και πολλές εύστοχες επιθέσεις έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα του Ολυμπιακού με τον Προμηθέα. Ο Θρύλος ξεκίνησε καλά, πήρε από την αρχή τα ηνία στο παιχνίδι και έβγαλε και ωραίες συνεργασίες. Ο Ντόρσεϊ έκανε το 15-8 από μέση απόσταση, ο ίδιος σέρβιρε στον Φαλ για το 19-13 σε τρομερή φάση και ο ίδιος έκανε και το 22-13. Μεγάλο ματς από τον γκαρντ του Ολυμπιακού. Βέβαια, κάπου εκεί χαλάρωσε λίγο ο Ολυμπιακός και ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας το σκορ. Το 28-24 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά και στη 2η περίοδο και ανέβασε τη διαφορά με τα δύο σερί τρίποντα του Σλούκα για το 34-26. Ο Λαρεντζάκης έβγαλε ωραία ασίστ για το καλάθι του Πρίντεζη (38-29), για να έρθει και νέο καλάθι του τρομερού Σλούκα για το 42-31. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, δείχνοντας τη διαφορά επιπέδου του. Το τρίποντο του ΜακΚίσικ έκανε το 45-33, ο Σλούκας το 47-33 και η βολή του ΜακΚίσικ και οι δύο του Ουόκαπ «έγραψαν» τη 50άρα στο ημίχρονο (50-37). Σκορ ημιχρόνου, 52-41, μετά το καλάθι του Ζαν Σαρλ από την ασίστ του Ουόκαπ.

Ο Θρύλος μπήκε με καλάθια του Ουόκαπ, του Βεζένκοβ (για 3) και του Φαλ για το 49-47, αλλά είδε τον Προμηθέα να πλησιάζει και να μειώνει σε 59-53. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ, έκανε παρατηρήσεις στους παίκτες του και ακολούθησε ένα καλό σερί για το 68-53 με Βεζένκοβ, Ντόρσεϊ και Παπανικολάου. Η διαφορά πήγε και στο +20 και το 76-56 από τις βολές του Μάρτιν και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 78-59.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στο τέλος και πέρασε πάνω και από τους 30 πόντους, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει με μεγάλη σοβαρότητα, ενέργεια και όρεξη. Ο Λαρεντζάκης με γκολ-φάουλ έκανε το 81-63 και ο Σλούκας το 84-63. Ακολούθησαν πέντε διαδοχικά τρίποντα με Πρίντεζη (2), Λούντζη και ΜακΚίσικ (2) για το 103-70. Το κάρφωμα του ΜακΚίσικ και το τρίποντο του Λαρεντζάκη διαμόρφωσαν το τελικό 108-75 υπέρ του Ολυμπιακού. 3/3 στο πρωτάθλημα και επόμενος αντίπαλος η ΤΣΣΚΑ Μόσχας...

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-41, 78-59, 108-75