Το πάλεψε ως το τέλος ο Θρύλος, δεν έφτανε μόνο ο Ντόρσεϊ!

Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2021 - 21:51

Την ήττα με 88-82 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Ρωσία, σε ένα ματς που τα πήγε καλά σε γενικές γραμμές αλλά «πλήρωσε» ακριβά το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο. Και φυσικά δεν έλειψαν και τα σφυρίγματα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, ειδικά προς το τέλος. «Μαγικός» Ντόρσεϊ, σταμάτησε στους 32 πόντους! 29 έβαλε ο εξίσου φανταστικός Κλάιμπερν από την άλλη πλευρά. Στο 3-2 ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι. Εντυπωσιακά, για την ακρίβεια. Είναι χαρακτηριστικό πως προηγήθηκε 0-7 με Φαλ, Βεζένκοβ και τρίποντο του Ντόρσεϊ και δέχτηκε το πρώτο καλάθι από τον Κλάιμπερν. Ο Ουόκαπ με υπέροχη ενέργεια και καλάθι και ο Ντόρσεϊ με νέο τρίποντο έκαναν το 2-12 και ανάγκασαν τον προπονητή της ΤΣΣΚΑ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ντόρσεϊ έφτασε τα 3/3 τρίποντα για το 4-15 και ο Παπανικολάου έκανε το 4/4 για τον Ολυμπιακό έξω από τα 6.75 για το 6-18. Εκεί κάπου αντέδρασε η ΤΣΣΚΑ και με 6-0 σερί μείωσε σε 12-18, με τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Σε αυτό το διάστημα, δηλαδή στα πρώτα επτά λεπτά, ο Ολυμπιακός έκανε 5 λάθη! Ο Ντόρσεϊ με νέο τρίποντο (4/4) έκανε το 12/21 και ο Ουόκαπ το 12-23. Ο Κουρμπάνοφ ευστόχησε σε δύο τρίποντα και ο Ολυμπιακός τελείωσε το δεκάλεπτο στο +5 (20-25).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έτρεξε σερί 8-0 που μαζί με το καλάθι στο τέλος της πρώτης περιόδου έγινε 10-0 και προηγήθηκε 28-25 με το τρίποντο του Χάκετ. Ο Ολυμπιακός σκόραρε μετά από 4 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΜακΚίσικ, με τον Σβεντ να σκοράρει το πρώτο του τρίποντο στο ματς, από τα 8 μέτρα, για το 31-29. Ο Πρίντεζης μείωσε με υπέροχη ενέργεια σε 31-29 και ισοφάρισε σε 31-31, όπως και ο Μάρτιν με τις 2/2 βολές για το 33-33. Ακολούθησαν νέα λάθη και η ΤΣΣΚΑ με 7-0 σερί έφτασε στο 40-33 με 5 πόντους του Κλάιμπερν και 2 του Λούντμπεργκ. Ο Μάρτιν μείωσε σε 40-35, αλλά ο Κλάιμπερν με νέο γκολ-φάουλ (43-35) και ο Λούντμπεργκ με τρίποντο έφτασαν τη διαφορά στους 9 για την ΤΣΣΚΑ (46-37). Είχε μεσολαβήσει το πρώτο καλάθι του Σλούκα στον αγώνα. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό στο -10, μιας και ο Μάρτιν έβαλε μία βολή και ο Λούντμπεργκ ευστόχησε στο τέλος αφού πρώτα πέρασε τον Βεζένκοβ.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και το -17 για τον Ολυμπιακό με το 66-47 με τρίποντο από τον Βόιγκτμαν και βολές του Κουρμπάνοφ. Όμως, ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Και μάζεψε τη διαφορά με 0-10 σερί για το 66-59 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ντόρσεϊ βγήκε μπροστά, ο Ολυμπιακός έβγαλε ορισμένες καλές άμυνες και η διαφορά μαζεύτηκε.

Οι «ερυθρόλευκοι» μάζεψαν τη διαφορά στις αρχές του δεκαλέπτου. Πλησίασαν στους 3 με διαδοχικούς πόντους από τον Ντόρσεϊ, αλλά ακολούθησαν διαδοχικά τρίποντα από Λούντμπεργκ, Κλάιμπερν και ενδιάμεσα 3/3 βολές ο Σβεντ σε φάουλ που δεν υπήρχε. Η διαφορά έτσι πήγε ξανά στο +10 (75-65) και στο +12 με τον Μπολομπόι. Ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 78-71, ο Κλάιμπερν σκόραρε σε πολύ δύσκολο καλάθι, μετά από φανταστική άμυνα και ανακαλύφθηκε και φάουλ, ενώ χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Γιώργος Μπαρτζώκας που δεν μπορούσε να πιστέψει τι έβλεπε! Ο Ζαν Σαρλ ήταν φανταστικός και βοήθησε ουσιαστικά, μιας και έφτασε τους 11 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και έπαιξε σούπερ άμυνες. Με καλάθι του Ζαν Σαρλ και τρίποντο του Ντόρσεϊ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 86-82, αλλά ο Μπολομπόι πέτυχε άμεσα ένα εύκολο καλάθι και έτσι το 88-82 ήταν το τελικό σκορ στη Μόσχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82