Το έκανε ντέρμπι, αλλά το πήρε

Κυριακή, 24 Οκτωβρίου 2021 - 19:22

Δυσκολεύτηκε, το έκανε ντέρμπι, αλλά έστω κι έτσι, ο Ολυμπιακός νίκησε 96-90 τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 4/4 στη Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοβ με 23 πόντους, 13 έβαλε ο Ντόρσεϊ, 12 είχε ο Φαλ με 7 ριμπάουντ, 10 σημείωσε ο Λαρεντζάκης και 9 ο Λούντζης.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην αρχή, έκανε πολλά λάθη και αυτό δεν του επέτρεψε να βρει ρυθμό. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής και κράτησε χαμηλά το σκορ, με τον Λούντζη να σκοράρει στο φινάλε με buzzer beater για το 13-15. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην «πιάνει» υψηλά επίπεδα απόδοσης, παρόλα πήρε μια διαφορά 7 πόντων (29-36 στο 18’) με τον Λούντζη να είναι θετικός. Ο Ηρακλής, ωστόσο, απάντησε με ένα σερί 5-0 και μείωσε στο καλάθι (34-36) στο 20’.

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα συνέβαλε ώστε να βελτιωθεί επιθετικά η εικόνα της ομάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, πήγαν σε καλές επιθετικές επιλογές και με ένα επί μέρους σκορ 16-2, βρέθηκαν στο +16 (36-52 στο 26’). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη... Κακές επιλογές στην επίθεση, αμυντικά κενά και λάθη επέστρεψαν στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς (63-63) και με τρίποντο του Ντάγκλας να προηγηθούν με 68-67 στο 36’. Βασιζόμενοι στην καλή τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια διαφορά 4π. (72-76) 22’’ για το τέλος αλλά 4.7’’ για τη λήξη ο Αμερικανός σέντερ του Γηραιού, Λιντς, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (75-76). Οι γηπεδούχοι έκανα άμεσα φάουλ στον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος με 2/2 έκανε το 75-78 (4’’ για το τέλος), όμως, με σουτ 3π. στην εκπνοή ο Παπαδάκης έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο εξτρά 5λεπτο ο Ηρακλής προηγήθηκε με 80-78 στο ξεκίνημά του, όμως, με καλή άμυνα και ψυχραιμία ο Ολυμπιακός κατάφερε επιθετική αιχμή τον Σάσα Βεζένκοφ να πάρει το πολύτιμο διπλό με 90-96.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78, 90-96

MVP και πάλι ο Σάσα (video)

Ο Βεζένκοβ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του Ολυμπιακού για το ματς με τον Ηρακλή.