Ολυμπιακός: Βάζει δύσκολα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης

Τετάρτη, 17 Νοεμβρίου 2021 - 20:16

Ο Πρίντεζης μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πρώτα έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Λάρκιν και μετά με πεταχτάρι έκανε το 23-27, ενώ ο ίδιος "έγραψε" με τρίποντο το 27-32. Είχε μεσολαβήσει το καλάθι του Μάρτιν από την ωραία ασίστ του Σλούκα για το 25-29.

Ο ΜακΚίσικ έπαιξε εξαιρετικά και βρήκε υποδειγματικά τον Μάρτιν για το 29-34, πριν ο Μπομπουά με 3 κάνει το 32-34 στον αιφνιδιασμό! Ο ίδιος, μάλιστα, μετά από απίθανη ασίστ του Λαρεντζάκη, σκόραρε για το 32-36 αλλά έχασε τη βολή.

Ο Μπομπουά ήταν καυτός και έδειχνε ασταμάτητος. Με το 4ο εύστοχο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες, μείωσε σε 35-36 και έφτασε ο ίδιος στους 15 πόντους! Ο Λάρκιν με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Εφές για το 37-36, με τον Σλούκα να ευστοχεί στο ζευγάρι βολών για το 37-38.

Ο Σλούκας, από επιθετικό ριμπάουντ του Μάρτιν, αστόχησε για 3, όχι όμως και ο Μπομπουά για το 40-38, φτάνοντας τους 18 πόντους με 5/6 τρίποντα!! Με υπέροχη συνεργασία Σλούκα-Πρίντεζη και δίποντο του αρχηγού, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 40-40, 1:48'' για το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε καλάθι στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα της επίθεσης της Εφές από τον Μπομπουά (20 πόντους!!) για το 42-40, έχοντας βγάλει εξαιρετική άμυνα σε όλα τα προηγούμενα δευτερόλεπτα. Νωρίτερα, βέβαια, ο Λάρκιν έβγαλε τη μπάλα, αλλά η κατοχή έμεινε στην Εφές. Ο Πρίντεζης ισοφάρισε με βολές σε 42-42, προτού ο Μίσιτς κάνει με δίποντο το 44-42. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έκλεψε, ο Λούντζης έδωσε στον ΜακΚίσικ και εκείνος κάρφωσε στο φινάλε του β’ δεκαλέπτου για το 44-44!

Δείτε ΕΔΩ το παιχνίδι του Ολυμπιακού.

Κατάρρευση στο φινάλε!

Ο Ολυμπιακός ήταν φουλ ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο σκόραρε μόλις 3 πόντους και ηττήθηκε 88-69 από την Εφές...