Ολυμπιακός: Σε απόσταση... αναπνοής!

Τετάρτη, 17 Νοεμβρίου 2021 - 20:51

Ο Ουόκαπ πέτυχε 5 διαδοχικούς πόντους, πρώτα με δίποντο για το 46-46 και μετά με τρίποντο από τη γωνία για το 49-49, αλλά ήταν μόνος του σε αυτά τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Ντόρσεϊ δεν μπορούσε να βοηθήσει επιθετικά και η Εφές ξέφυγε με 7-0 σερί για το 56-49, με τον Μοερμάν να κάνει ζημιά.

Ο Παπανικολάου μείωσε με τρίποντο για το 56-52, αλλά και πάλι ο Γάλλος πάουερ φόργουορντ έκανε το 58-52. Ο Φαλ σκόραρε για το 58-54 και ακολούθως ο Ουόκαπ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κερδίζοντας το επιθετικό φάουλ. Όμως, η επίθεση που ακολούθησε ήταν κακή και ο ΜακΚίσικ έκανε το λάθος, με τον Μίσιτς να σκοράρει με λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 60-54.

Με το καλάθι του Ουόκαπ που μπήκε μέχρι μέσα, ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 4 (60-56), αλλά όχι για πολύ, μιας και ο Λάρκιν βρήκε τρίποντο από τη γωνία για το 63-56. Ο Φαλ και ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές ο κάθε ένας, έφεραν τον Ολυμπιακό στο -3 για το 63-50.

Ο Φαλ, μάλιστα, χάρισε μία εντυπωσιακή φάση στον αιφνιδιασμό. Αφού πρώτα έβγαλε άμυνα πάνω στον Μίσιτς, κάρφωσε εντυπωσιακά και πήρε και το φάουλ του Μοερμάν για το 63-63! Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 0-7, πριν ο Σίμον κάνει το 65-63.

Η μπάλα στο τρίποντο του ΜακΚίσικ μπήκε και βγήκε και στη συνέχεια ο Λάρκιν πήρε φάουλ για 3 από τον Φαλ, ευστοχώντας και στις 3 βολές (68-63). Ο Βεζένκοβ μείωσε με τρίποντο από τη γωνία για το 68-66, φτάνοντας τους 15 πόντους, χωρίς να έχει χάσει σουτ (3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα!). Στο φινάλε οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την άμυνα και έτσι έμειναν στο -2 (68-66) από την Εφές, ένα δεκάλεπτο για το φινάλε στην Κωνσταντινούπολη.

Δείτε ΕΔΩ το παιχνίδι του Θρύλου.

Κατάρρευση στο φινάλε!

Ο Ολυμπιακός ήταν φουλ ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο σκόραρε μόλις 3 πόντους και ηττήθηκε 88-69 από την Εφές...