Μέγας είσαι, Θρύλε! Τεράστιο «διπλό» με +21 στο Μιλάνο!!

Παρασκευή, 26 Νοεμβρίου 2021 - 23:24
Αρθρογράφος: Στράτος Ζαλούμης
ΣΤΡΑΤΟΣ ΖΑΛΟΥΜΗΣ

Ένας εξωπραγματικός Ολυμπιακός, νίκησε 93-72 την Αρμάνι Μιλάνο και την έπιασε στο 8-4. Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Θρύλο και εντυπωσιακό το πρώτο «διπλό» στην Ευρωλίγκα. 18 πόντους έβαλε ο Λαρεντζάκης με 5/9 τρίποντα. 14 έβαλε ο Ντόρσεϊ με 4/6, εκ των οποίων τους 12 τους έβαλε στην πρώτη περίοδο. 12 είχε ο Βεζένκοβ.

Ο Ολυμπιακός έκανε εξωπραγματική εκκίνηση στο ματς. Με 4/4 τρίποντα, από Βεζένκοβ, Ουόκαπ και Ντόρσεϊ (2), βρέθηκε να προηγείται μετά από τρία λεπτά αγώνα με 4-13, αναγκάζοντας τον Μεσίνα να καλέσει τάιμ άουτ. Λίγο αργότερα ήρθε και το 5/5 με τον Ντόρσεϊ για το 6-18, ενώ ο ίδιος έκανε το 4/4 για το 16-27. Την ίδια ώρα, βέβαια, καυτός είχε μπει και Σιλντς, ο οποίος έκανε εξαιρετική εκκίνηση. Ο Παπανικολάου σκόραρε κι εκείνος έξω από τα 6.75 για το 18-30 και το 7/8 από τον Ολυμπιακό. Εκεί αντέδρασε η Αρμάνι Μιλάνο και μείωσε σε 25-30 με καλάθια από Χολ, Σιλντς και Ντιλέινι.

Η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε σε 28-30 με τρίποντο του Ντάνιελς, αλλά ο Βεζένκοβ απάντησε για το 28-33 με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Ο Ντάνιελς, ο Χάινς και η μία βολή του Ροντρίγκεζ έκαναν το 33-33, αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα απίθανο σερί 0-12 για το 33-45 με Λαρεντζάκη και τρομερό Μάρτιν, και ένα τρίποντο του Σλούκα. Ο Μάρτιν πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε το 36-47 για να φτάσει τους 8 πόντους στο δεκάλεπτο και να δείχνει πολύ καλή εικόνα. Ο Ντατόμε με τρίποντο (39-47) και δίποντο και φάουλ μείωσε για την Αρμάνι που έχασε τη βολή και σκόραρε με τον Μέλι για το 43-52. Ο Λαρεντζάκης, όμως, με δύο σερί τρίποντα έκανε το 45-58 για τον Θρύλο που είχε 12/16 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο! Ο Ντόρσεϊ με 2/2 βολές «υπέγραψε» τους 60 (45-60) πόντους του Ολυμπιακού στο ημίχρονο! 60! Αδιανόητο!!

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καθόλου καλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, τον άφησαν σχεδόν 4 λεπτά χωρίς καλάθι. Εν τω μεταξύ, η Αρμάνι με 5-0 σερί πλησίασε στο 50-60, μέχρι να σκοράρει ο Ουόκαπ, 4:23'' μετά την έναρξη του δεκαλέπτου! Ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 52-65 και γενικά οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές σε αυτήν την τρίτη περίοδο. Φαίνεται και από το επί μέρους 8-8 μετά από 7:32'' στο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο ΜακΚίσικ πρόλαβε να κάνει το 53-68 με τρίποντο. Ο Παπανικολάου έπαιξε φανταστικές άμυνες και ήταν εξαιρετικός. Ο Φαλ με δύο βολές έγραψε το 55-72 και ο Ντιλέινι σκόραρε για δύο για το 57-72. Έτσι τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 12-12!

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93