Έτρεχε με… 101 στη Λάρισα, ο «καταιγιστικός» Θρύλος!

Δευτέρα, 6 Δεκεμβρίου 2021 - 16:53

Ο Θρύλος πήρε την 7η του νίκη σε 8 παιχνίδια στην Stoiximan Basket League, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση και πέρασε άνετα από την Λάρισα με 70-101, ενώ ήταν εξαιρετικά εύστοχος πίσω από τα 6.75μ, πετυχαίνοντας 17/32 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο, πετυχαίνοντας 35 πόντους και «καθάρισε» το παιχνίδι, παίρνοντας μια μεγάλη διαφορά (+24), ενώ το ημίχρονο ήταν 35-42. Ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό οι Βεζένκοβ, Ντόρσεϊ και Λαρεντζάκης, ενώ όλοι όσοι αγωνίστηκαν είχαν θετικό πρόσημο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε «μουδιασμένος» επιθετικά, αλλά με πολύ σκληρή άμυνα στην αναμέτρηση και απέκτησε από νωρίς ένα προβάδισμα, τριών πόντων (2-5) με καλάθι του Φαλ και τρίποντο του Βεζένκοβ, με την Λάρισα να απαντάει και να παίρνει προβάδισμα με 6-5 με καλάθια από Γκριν και Χάντσον.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα άστοχο, επιθετικά, τετράλεπτο και έτσι έμεινε πίσω με 9-5, με τον Πρίντεζη να απαντάει με πεταχτάρι για το 9-7 και ενώ έμεναν περίπου 5 λεπτά για την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κρουμπάλι έκανε το 11-7 για να απαντήσει ο Ντόρσεϊ με τρεις βολές για το 11-10 και να δώσει μια επιθετική «ανάσα» στον Ολυμπιακό.

Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός, που βρέθηκε πίσω με 15-10, βρήκε 4 συνεχόμενους πόντους με τον Βεζένκοβ και απάντησε με 4-0 σερί, μειώνοντας σε 15-14. Ο Γκριν απάντησε με τρίποντο για το 18-14. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός, πάτησε γκάζι και σκόραρε και πάλι με τον «καυτό» Βεζένκοβ με τρίποντο, για το 18-17.

Στην συνέχεια, ο Φαλ έκανε το 18-19, για να ευστοχήσει ο Πρίντεζης σε μία βολή για το 18-20. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν τις επόμενες άμυνες και σκόραραν με ένα τρομερό καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη στην εκπνοή. Ο αρχηγός του Θρύλου, ευστόχησε σε ένα πεταχτάρι περίπου από τα 9μ. και έκανε το 18-23 με την «εκπνοή» της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 21-28, μετά από τρίποντο του Σλούκα και κάρφωμα του Πρίντεζη στον αιφνιδιασμό, δείχνοντας την πρόθεσή του να «ανοίξει» τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Μάρτιν με δύο βολές έκανε το 21-30, για να ακολουθήσει ένα σερί 7-0 της Λάρισας, με καλάθια από Χάντσον και Ζάρα, με το σκορ να γίνεται 28-30.

Το σκορ στην συνέχεια έφτασε το 31-35, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει 5 πόντους με δίποντο του Σλούκα και τρίποντο του Λαρεντζάκη, την ώρα που η Λάρισα σκόραρε με τρεις ελεύθερες βολές. Ο Ζαν Σαρλ με τρίποντο έκανε το 31-38, για να έρθει ένα καλάθι του Βεζένκοβ στα 1:25’’ πριν το ημίχρονο για το 31-40. Ο ίδιος, από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» έκανε το 31-42, για να ακολουθήσει ένα 4-0 σερί της Λάρισας και να λήξει το ημίχρονο με σκορ 35-42.

Ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος να πάρει τεράστια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε ένα γρήγορο σερί 2-8, με τρίποντα από Λαρεντζάκη, Ντόρσεϊ και ένα κάρφωμα του Ουόκαπ, παίρνοντας προβάδισμα με 37-50. Έπειτα, Λαρεντζάκης και Ουόκαπ σκόραραν και πάλι για το 39-54, για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Βεζένκοβ το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (39-57). Ο Ολυμπιακός πέτυχε 15 πόντους σε 2:30’, διδάσκοντας μπάσκετ, ενώ δεν σταμάτησε εκεί.

Το σκορ πήγε 42-63, με τρίποντα από Ζάρα και Ντόρσεϊ και ένα καταπληκτικό γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ, με το ρολόι να δείχνει 5:45’’ για τη λήξη της «καταιγιστικής» τρίτης περιόδου. Ο Καράμπελας έκανε το 45-63, για να απαντήσει ο Λαρεντζάκης με καλάθι, μετά από ασίστ πάρε-βάλε του Ουόκαπ, για το 45-65 και το +20.

Ουόκαπ και Καράμπελας έκαναν το σκορ 48-67, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-7 του Ολυμπιακού, με 4 πόντους από Λαρεντζάκη και 3 από Ζαν Σαρλ για το 48-74, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +26! Ακολούθησαν 5 προσωπικοί πόντοι του Γκριν για το 53-74 και η άμεση απάντηση του Ζαν Σαρλ με γκολ-φάουλ για το 53-77, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρίποντο του Λούντζη, απαντώντας στο δίποντο του Γκριν, με το σκορ να γίνεται 55-80. Στην συνέχεια, Ντόρσεϊ και Ζαν Σαρλ έκαναν δύο μεγαλοπρεπέστατες τάπες σε Γκριν και Κρουμπάλι, με τον ΜακΚίσικ να ευστοχεί σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό για το 55-83.

Ντόρσεϊ από πλευράς Ολυμπιακού και Γκριν, Καράμπελας για την Λάρισα, ευστόχησαν σε τρίποντα, με το σκορ να γίνεται 61-86 και ακολούθησαν 2 πόντοι του Λούντζη για το 61-88. Ο Έισι στην συνέχεια έδωσε μια πολύ όμορφη ασίστ στον Ντόρσεϊ, ο οποίος ευστόχησε για τρεις, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 30 πόντους. Με 2 προσωπικές βολές, ο Ντόρσεϊ, διαμόρφωσε το 61-93 και διεύρυνε κι άλλο την διαφορά για τον Θρύλο.

Ο Λούντζης πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο για το 63-96, για να συνεχίσει ο Ντόρσεϊ την τρίποντη ραψωδία του Θρύλου και να κάνει το 63-99, με 2:45’’ να απομένουν για τη λήξη. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει σκληρή άμυνα, κράτησε χαμηλά την Λάρισα, με τον Έισι να κερδίζει δύο επιθετικά φάουλ και ο Ζαν Σαρλ με μία εύστοχη βολή, «έγραψε» μια ακόμη 100άρα για τον Θρύλο στο φετινό πρωτάθλημα. Το τελικό 70-101 διαμόρφωσε ο Σλούκας με μία εύστοχη βολή και τρίποντο του Βησσαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101