Εκπληκτικός Θρύλος, κέρδισε άνετα τον Απόλλωνα

Κυριακή, 12 Δεκεμβρίου 2021 - 18:46

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση και κέρδισε άνετα τον Απόλλωνα Πάτρας, με 98-78 . Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και δεν άφησαν περιθώρια στους Πατρινούς, οι οποίοι όμως πάλεψαν πολύ. Από πλευράς Ολυμπιακού, κορυφαίος ήταν ο ΜακΚίσικ με 22 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Λαρεντζάκης, Σλούκας και Ντόρσεϊ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από νωρίς, πηγαίνοντας πολύ στο επιθετικό ριμπάουντ, παίρνοντας τους πρώτους 5 πόντους του από δεύτερες επιθέσεις, με ένα δίποντο του Μάρτιν και ένα γκολ-φάουλ του Παπανικολάου. Ο Ολυμπιακός, και πάλι, με Μάρτιν έκανε το 7-2, για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Παπανικολάου για το 10-2, δίνοντας από νωρίς προβάδισμα 8 πόντων στον Ολυμπιακό.

Ο Κόουλμαν, πέτυχε ένα λέι-απ μειώνοντας στο 10-4 και πετυχαίνοντας τον 4ο του πόντο στην αναμέτρηση. Ουόκαπ και Βεζένκοβ, διαμόρφωσαν με καλάθια από κοντά το 14-5. Ο Βεζένκοβ, στη συνέχεια, με τρίποντο έκανε το 17-5, δίνοντας διψήφια διαφορά στον Ολυμπιακό με 4:30’’ να απομένουν για το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Μάρτιν με κάρφωμα έκανε το 19-7, απαντώντας στο καλάθι του Διαμαντάκου, για να ακολουθήσουν τρίποντα από Δίπλαρο και Ντόρσεϊ, με το σκορ να ανεβαίνει στο 22-10. O Μάρτιν έκανε το 24-12, φτάνοντας τους 8 πόντους από νωρίς και διατήρησε ψηλά τη διαφορά για τον Ολυμπιακό. Το 26-13 διαμόρφωσε ο Ζαν Σαρλ, 20’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι πολύ δυνατά. Ο Έισι, πέτυχε τον πρώτο του πόντο, με ελεύθερη βολή, κάνοντας το 27-13. Ο Σλούκας, απάντησε στο δίποντο του Ντέιβις και έκανε το 29-15, για να ακολουθήσουν δύο σερί τρίποντα του Λαρεντζάκη, ο οποίος ξεκίνησε “καυτός”, για το 35-20. Στη συνέχεια, ο ΜακΚίσικ ευστόχησε σε τρίποντο, κάνοντας το 38-20, μετά από καταπληκτική επιθετική φάση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο ΜακΚίσικ, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο, κάνοντας το 41-23, για να απαντήσει άμεσα ο Κόουλμαν με το ίδιο νόμισμα για το 41-26. Ο Λαρεντζάκης, στην συνέχεια, πέτυχε το 3ο του προσωπικό τρίποντο, συνεχίζοντας να πυροβολεί το καλάθι του Απόλλωνα και έκανε το 44-28. Στην επόμενη φάση, έδωσε μια καταπληκτική άλεϊ-ουπ πάσα στον Ζαν Σαρλ, ο οποίος κάρφωσε για το +18 και το 46-28.

Ο Απόλλωνας μείωσε σε 48-35 με 7 συνεχόμενους πόντους του Τόμας, με τον Λαρεντζάκη να απαντάει με δίποντο για το 50-35, και ο Τόμας με τρίποντο έκανε το 50-38, για να έρθει ο Σλούκας και με μία βολή να κάνει το 51-38, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είδε στην 2η περίοδο τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ να συνδέονται καταπληκτικά με το καλάθι του Απόλλωνα και να “πληγώνουν” την ζώνη των φιλοξενούμενων. Ο Λαρεντζάκης πέτυχε 11 πόντους (3/3 τρίποντα) στη δεύτερη περίοδο και ο ΜακΚίσικ 8 πόντους (2/2 τρίποντα).

Με μία μαγική... πιρουέτα του Πρίντεζη από το χαμηλό ποστ, ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 2ο ημίχρονο και ακολούθησαν καλάθια από Ντέιβις και Μάρτιν για το 55-40. Στη συνέχεια, Παπανικολάου και Πρίντεζης για τον Ολυμπιακό και Κόουλμαν και Τόμας για τον Απόλλωνα, με τρίποντα, ανέβασαν το σκορ σε 61-48. Ο Ντέιβις με δύο βολές έκανε το 61-50.

Ο Ντόρσεϊ, έδωσε συνέχεια στην... βροχή τριπόντων του Ολυμπιακού και έκανε το 64-50, ενώ στη συνέχεια “σέρβιρε” ιδανικά στον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος με άνεση, έκανε το 66-50 και ανάγκασε τον Βετούλα να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο ΜακΚίσικ με 7 συνεχόμενους πόντους και ο Τσαλμπούρης από την πλευρά των Πατρινών, ανέβασαν το σκορ σε 73-58, με 1 λεπτό να απομένει για το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ζαν Σαρλ με τρίποντο, έκανε το 76-58 και ακολούθησε ένα τρίποντο του Τσαλμπούρη στην εκπνοή της τρίτης περιόδου για το 76-61. Ο ΜακΚίσικ με μια καταπληκτική διείσδυση έκανε το 78-61 στη πρώτη επίθεση της 4ης περιόδου. Τσαλμπούρης και Διαμαντάκος μείωσαν σε 78-66. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο και δύο βολές, απάντησε στο τρίποντο του Τσιακμά και ανέβασε το σκορ σε 84-70, συνεχίζοντας την καταπληκτική του εμφάνιση.

Ο Σλούκας στη συνέχεια, με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους, ηγήθηκε της επίθεσης του Ολυμπιακού και το σκορ ήταν 89-78, για να δώσει μια ασίστ στον Λαρεντζάκη, ο οποίος έκανε από κάτω το 91-78. Ο Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό έκανε το 93-78, για να ακολουθήσουν δύο πόντοι από Σλούκα, ένας ακόμη από Βεζένκοβ και ένα δίποντο του Ζαν Σαρλ στην εκπνοή για το 98-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-38, 76-61, 98-78