Δεν ήταν ο εαυτός του

Πέμπτη, 27 Ιανουαρίου 2022 - 22:53

Την πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Ολυμπιακός που έχασε 72-76 από τον Ερυθρό Αστέρα. Κακή εμφάνιση, κακή ήττα, για έναν Ολυμπιακό που είχε σημαντικές απουσίες. 20 πόντους είχε ο Βεζένκοβ (και 8 ριμπάουντ), αλλά πάλευε μόνος του. Ο Σλούκας έβαλε 13, από τους οποίους οι 5 στο τέλος όταν είχε κριθεί το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 με τον Ντορσεϊ αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή και δέχτηκε 0-7 σερί για το 2-7. Μετά από ωραία επίθεση, ο Βεζένκοβ μείωσε σε 5-7. Ο Ντόρσεϊ έκανε το 7-9 και ο Βεζένκοβ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 10-12. Όμως, οι Σέρβοι έτρεξαν 0-8 σερί και προηγήθηκαν 10-20! Ο Φαλ μείωσε σε 13-20, σκοράροντας και βάζοντας και τη βολή και ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 16-20 με την είσοδό του στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του 8-0 σερί, με τον Ουόκαπ να μπαίνει μέχρι μέσα με υπέροχη ενέργεια και να μειώνει στο καλάθι (18-20). Και το σερί πήγε και στο 11-0, με τον Βεζένκοβ να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μετά το 2-0 (21-20)! Ο Λαζάρεβιτς έκανε το 21-22 που ήταν και το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο μετά τις άστοχες προσπάθειες από Σλούκα και Βεζένκοβ στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, για την ακρίβεια στα πρώτα λεπτά. Με καλάθι και φάουλ του Βεζένκοβ ήρθε το 24-22 και ο Μάρτιν σκόραρε για το 26-22 και το 16-2 σερί για τον Θρύλο. Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε και προηγήθηκε 26-29 με 0-7 σερί με καλάθια από Μίτροβιτς, Χόλινς και Κάλινιτς. Ο Ζαν Σαρλ μείωσε σε 28-29 και ο Έισι με το που μπήκε σκόραρε για 3, ισοφαρίζοντας σε 31-31. Ο Ντόρσεϊ ισοφάρισε με δύσκολο καλάθι για το 33-33 και ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στον πόντο (36-37). Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, μιας και ο Ουόκαπ αστόχησε στο φινάλε από τη γωνία. Ένα ημίχρονο στο οποίο ο Ολυμπιακός μέτρησε 11 λάθη!

Ο Λαρεντζάκης σκόραρε στην αρχή της 3ης περιόδου, πήρε και το φάουλ και έκανε το 39-37. Δεν έμεινε για πολύ όμως το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, με τον Ντόμπριτς να ευστοχεί σε τρίποντο για το 39-40. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν και 39-44, πριν ο Βεζένκοβ μειώσει με τρίποντο σε 42-44. Ο Κάλινιτς και ο Λάζιτς έκαναν το 42-48, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Κούζμιτς έκανε το 42-50 και ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην πατάει καλά μέχρι εκείνο το σημείο. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν, πρώτα με μία βολή του Σλούκα και μετά με τρίποντο του καυτού Βεζένκοβ για το 46-50. Ήταν μία αρχή για να πλησιάσει και να πάρει τα πάνω του. Ο Ουόκαπ μπήκε μέχρι μέσα για το 48-50 και ο Φαλ έκανε δύο καρφωματάρες μειώνοντας σε 52-53. Όμως, μία άμυνα με 4 παίκτες (ο Ντόρσεϊ είχε χτυπήσει και άργησε να γυρίσει) έφερε το τρίποντο του Κάλινιτς για το 52-56, σκορ μετά από τρία δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός δεν πάταγε καλά και αυτό δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 54-58 και ο Σλούκας σε 55-61, αλλά ήταν ολοφάνερο πως κάτι έλειπε. Ο Κάλινιτς και ο Ιβάνοβιτς (από κλέψιμο σε Ουόκαπ) έκαναν το 57-65 και ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ. Μετά από αυτό ήρθε το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 60-65 που έδωσε ζωή στον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος μείωσε σε 65-66 με Σλούκα (καλάθι και φάουλ) και Βεζένκοβ, αλλά δέχτηκε καλάθι από τον Κάλινιτς (65-68) όσο πίεζε σε όλο το παρκέ. Ο Φαλ μείωσε στον πόντο ξανά (67-68). Δεν έφτανε, ομως. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν βρήκαν σκορ στις προσπάθειές τους και ο Αστέρας προηγήθηκε 67-74 με τον Ντόμπρις, 46'' για το τέλος. Ο Σλούκας με 5 πόντους στο φινάλε απλά διαμόρφωσε το 72-76. Κακή ήττα...

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-37, 52-56, 72-76