Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, έτρεχε με... 104 πριν το «αιώνιο» ντέρμπι!

Τετάρτη, 9 Μαρτίου 2022 - 18:27

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, για την αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση και έχτιζαν ολοένα και μεγαλύτερες διαφορές, με το τελικό 104-52, να αντικατοπτρίζει την φανταστική εικόνα των παικτριών του Μάρτινς Ζίμπαρτς.

Σε εξαιρετική μέρα ήταν η Τόλφρι, η οποία σε μόλις 20' πέτυχε 26 πόντους (6/9 3π.), η Σταμολάμπρου (17π.), η Σύρρα (15π.) και Αλεξανδρή (4π., 10 ριμπ., 9 ασίστ), ενώ κυρίαρχες ήταν στη ρακέτα οι Βίτολα (13π., 8 ριμπ.) και Χάμπλιν (10π., 9ριμπ.). Πολύ καλή εμφάνιση από όλες τις παίκτριες του Ολυμπιακού, ο οποίος συνέχισε αήττητος στο πρωτάθλημα και τώρα ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν κάπως… μουδιασμένα στο παιχνίδι και παρέμειναν χωρίς σκορ για τα τρία, περίπου, πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει προβάδισμα με 0-6 και την Βίτολα να απαντάει στα 7:07’’ με γκολ-φάουλ για το 3-6. Η Μαρίνη στον αιφνιδιασμό έκανε το 3-8 για τον ΠΑΣ, με την Βίτολα να πετυχαίνει τέσσερις ακόμη πόντους στη σειρά και να μειώνει σε 7-8.

Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άστοχος στα πρώτα επτά λεπτά του παιχνιδιού και έβρισκε πόντους μόνο με την Βίτολα, με αυτή την αστοχία να… σπάει από την Σταμάτη, η οποία ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 10-8, ενώ στη συνέχεια ένα κλέψιμο της Σπυριδοπούλου κατέληξε σε λέι απ της Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό για το 12-8.

Η Βίτολα από κοντά και η Σταμάτη για τρεις, έκαναν το 17-9 για τον Ολυμπιακό, δίνοντας προβάδισμα οκτώ πόντων στις «ερυθρόλευκες», οι οποίες μετά το άστοχο ξεκίνημα, πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν από τον ΠΑΣ. Κούπερ και Μπλασιέρ μείωσαν σε 17-13, ενώ το τελικό 17-15 για το πρώτο δεκάλεπτο διαμόρφωσε η Χούλη στον αιφνιδιασμό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο της Μπουσιέρ για το 17-18, με την Χάμπλιν να απαντάει με μία εύστοχη βολή και να κάνει το 18-18. Ακολούθησαν ακόμη τέσσερις βολές, με Βαμβακά και Χάμπλιν για το 22-20, με την Τόλφρι να κάνει το 24-20 με δίποντο.

Η Αλεξανδρή με τέσσερις προσωπικούς πόντους έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στο +9 (29-20), με την Σύρρα να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να κάνει το 33-20, διευρύνοντας το σερί του Ολυμπιακού σε 11-0! Η Χάμπλιν συνέχισε να κυριαρχεί στη «μάχη» της ρακέτας και με καλάθι από κάτω έκανε το 35-21, φτάνοντας τους έξι πόντους, με την Σύρρα στον αιφνιδιασμό καν κάνει το 37-21, μετά από προσωπικό της κλέψιμο.

Η Χάμπλιν με καταπληκτική ασίστ της Σύρρα έκανε το 39-21 για τον Ολυμπιακό, ενώ στη συνέχεια η Τόλφρι πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και έκανε το 44-21, με 0:30’’ να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου. Το 44-22 διαμόρφωσε η Καλαμπάκου με μία εύστοχη βολή στη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Θρύλος πήγε με… νταμπλ σκορ στο ημίχρονο, χάρη σε ένα σερί 22-2(!), το οποίο μετέτρεψε το 22-20 σε 44-22.

Oι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυναμικά και στην τρίτη περίοδο, με τη Σταμολάμπρου να κάνει το 46-22, ενώ στη συνέχεια Σαρηγιαννίδου και Σταμάτη έκαναν το σκορ 48-24. Η Σταμολάμπρου έκανε το 52-26, με τη Μαρίνη να απαντάει και πίσω από τα 6.75μ. να κάνει το 52-29.

Η Νικολοπούλου έδωσε συνέχεια στο… κρεσέντο των «ερυθρόλευκων» στην επίθεση και με γκολ φάουλ έκανε το 55-29, με την Σύρρα στη συνέχεια να πετυχαίνει τρίποντο, απαντώντας στο καλάθι της Θεοδώρου, και να κάνει το 58-31. Τέσσερις πόντοι από την Σταμολάμπρου, δύο από την Χάμπλιν και ένα τρίποντο από την Καλαμπάκου έκαναν το σκορ 64-34, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το +30 στην διαφορά, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Η Σταμολάμπρου συνέχισε… «καυτή» και με τρίποντο έκανε το 67-36 για τον Ολυμπιακό, 3:00’’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με την Κούπερ να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 67-39. Η Βαμβακά με γκολ-φάουλ και η Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό, ανέβασαν το σκορ σε 72-39, δίνοντας συνέχεια στην εξαιρετική εμφάνιση του Ολυμπιακού. Το 72-41, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου, διαμόρφωσε η Χούλη με δίποντο.

Η Βίτολα από κοντά, πέτυχε το πρώτο καλάθι της τέταρτης περιόδου, με την Τόλφρι, στη συνέχεια, να ευστοχεί σε δύο βολές και να κάνει το 76-43 για την ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς. Μπλασιέρ και Βίτολα έκαναν το 78-45, με την Τόλφρι να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα και να κάνει το 84-47, απαντώντας σε δύο βολές της Καλαμπάκου. Η «καυτή» Τόλφρι, συνέχισε να… πυροβολεί το καλάθι του ΠΑΣ Γιάννινα και με μακρινό τρίποντο έκανε το 88-50, απαντώντας στο τρίποντο της Μαρίνη, η οποία στη συνέχεια με δίποντο έκανε το 88-52.

Ο Ολυμπιακός «έπιασε» τους 90 πόντους με σουτ της Σπυριδοπούλου από μέση απόσταση, ενώ η Σύρρα με δύο τρίποντα έδωσε συνέχεια στο ρεσιτάλ τριών πόντων για τις «ερυθρόλευκες», ανεβάζοντας τη διαφορά στους 44 πόντους (96-52)! Η Τόλφρι, συνέχισε να κάνει… εξωγήινα πράγματα και πέτυχε οκτώ σερί πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 104-52 για τον Θρύλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-22, 72-41, 104-52.