Πλήρωσε την κακή του άμυνα στο Βερολίνο

Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2022 - 22:39

Δεν κατάφερε να φύγει νικητής από το Βερολίνο ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε με 90-75 από την Άλμπα στην 29η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει 3ος. Ο Ολυμπιακός δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και υπέπεσε σε μια... βαριά ήττα, δεχόμενος 90 πόντους. Ήταν κακός αμυντικά και σε συνδυασμό με την τρομερή ευστοχία της Άλμπα, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε «μουδιασμένα» επιθετικά στο παιχνίδι, και παρά το γεγονός πως έκανε στοχευμένες επιλογές, δε μπορούσε να σκοράρει για τα δύο πρώτα λεπτά, με την Άλμπα να παίρνει το προβάδισμα χάρη σε τρίποντο του Λο. Ο Λάμερς εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού και με κάρφωμα έκανε το 5-0, με τον Φαλ να απαντάει άμεσα και να μειώνει σε 5-2 για τον Ολυμπιακό.

Ο Βεζένκοβ με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι μείωσε σε 5-4, με τον Λο να κινείται στην πλάτη του Ουόκαπ και να κάνει το 7-4. Ο Σμιθ στον αιφνιδιασμό έκανε το 9-4, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να επιδιώκει να βάλει την μπάλα στον Φαλ και τον Γάλλο να καρφώνει δυνατά για το 9-6, με τον τέταρτο προσωπικό του πόντο.

Ο Λάμερς από μέση απόσταση έκανετο 11-6, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» ένα σερί 8-0 και με τρίποντα από Ουόκαπ και Βεζένκοβ και κάρφωμα του Φαλ να κάνει το 11-14 και να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ.

Η Άλμπα ισοφάρισε με τρίποντο του Μπλατ, με τον Μάρτιν να ευστοχεί σε μια βολή για το 14-15 και τον Βεζένκοβ με υπέροχο φλότερ να κάνει το 14-17, με τον Κουμάτζε να διαμορφώνει με κάρφωμα το 16-17, το οποίο ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Τίμαν και Μάρτιν σκόραραν με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και έκαναν το 18-19, με τον Αμερικανό σέντερ του Ολυμπιακού να σκοράρει εκ νέου και να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 18-21. Ο Λο μείωσε σε 20-21, με τον Μάρτιν να σκοράρει και έκτο σερί πόντο και να κάνει το 20-23.

Ο Πρίντεζης με τρίποντο απάντησε στο καλάθι του Σνέιντερ και έκανε το σκορ 22-26, με τον ανεβασμένο Λο να σκοράρει ξανά και να κάνει το 24-26 για την Άλμπα. Ο Σλούκας έδωσε στον Ολυμπιακό το +4 με λέι απ, αλλά ο Λο σκόραρε πέντε πόντους στη σειρά, φτάνοντας τους 14 πόντους στο παιχνίδι και έκανε το 29-28 για την Άλμπα, με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου.

Σμιθ για τρεις και Τίμαν για δύο, έκαναν το 34-28 για την Άλμπα, διευρύνοντας το σερί της γερμανικής ομάδας σε 10-0, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ζαν Σαρλ με δύο βολές έκανε το 34-30, με 1:00’’ να απομένει για τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Ντα Σίλβα να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 37-30, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Θρύλος ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο και «έτρεξε» ένα σερί 6-0 με καλάθια από Ντόρσεϊ, Παπανικολάου και Φαλ, κάνοντας το σκορ 37-36, με τον Σίκμα να απαντάει και να «σπάει» το σερί με λέι απ, κάνοντας το 39-36. Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 39-40, με τους Κουμάντζε και Λο να κάνουν το 44-40.

Ο Ντόρσεϊ άρχισε να «ζεσταίνεται» και έκανε και το 44-42 και το 46-44, απαντώντας στον Λο, και έφτασε έτσι τους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Τίμαν και Λάμερς ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στους έξι πόντους (50-44). Βεζένκοβ και Ντα Σίλβα ανέβασαν το σκορ σε 52-46, με τον Σνέιντερ να σκοράρει για τρεις και να κάνει το 55-46 και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Φαλ και Βεζένκοβ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έκαναν το 55-49 για τον Ολυμπιακό, με τον Μπλατ να ανεβάζει τη διαφορά και πάλι στους οκτώ (57-49). Ο Βεζένκοβ μείωσε σε 57-51 με σουτ από μέση απόσταση, με την Άλμπα να αστοχεί σε σουτ στην «εκπνοή» και το δεκάλεπτο να λήγει με τους Γερμανούς στο +6.

Ο Μάρτιν με τέσσερις σερί πόντους οδηγούσε τον Ολυμπιακό επιθετικά, απέναντι στην Άλμπα η οποία σκόραρε με τους Ντα Σίλβα για δύο και Σίκμα για τρεις, με το σκορ να γίνεται 62-55. ΜακΚίσικ και Σλούκας έδωσαν επιθετικές «ανάσες» στον Ολυμπιακό, με την Άλμπα όμως να σκοράρει με Σμιθ και Ντα Σίλβα και να προηγείται με 68-61.

Ο Βεζένκοβ με τρίποντο μείωσε σε 68-64 για τον Ολυμπιακό, με τον Σμιθ να κάνει το 70-64 και τον ΜακΚίσικ, από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, το 70-66. Η Άλμπα όμως συνέχισε να ευστοχεί διαρκώς σε τρίποντα και με τον Λο ανέβασε τη διαφορά στους 7 (73-66), με τον Λάμερς να ευστοχεί και πάλι από μέση απόσταση και να κάνει το σκορ 75-66. Ο Σμιθ για τρεις έκανε το 78-66, ενώ ο Ολυμπιακός είχε αστοχήσει σε ακόμη ένα λέι απ στην προηγούμενη επίθεση. Ο Μάρτιν από κοντά έκανε το 78-68 και ακολούθησε ένα σερί 7-0 της Άλμπα με πρωταγωνιστές τους Σμιθ και Λο, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει 85-68. Ο Ντόρσεϊ με βολή έκανε το 85-69 και οι Μάρτιν και Σλούκας μείωσαν σε 85-73. Το τελικό 9-75 διαμόρφωσε ο Ντίλοου με πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Μάρτιν με καλάθι από κοντά.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75