Μπροστά με 5 ο Θρύλος

Παρασκευή, 25 Μαρτίου 2022 - 22:21

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με το τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 43-50, αλλά ο Ολυμπιακός κόλλησε για περίπου τρία λεπτά. Έπαιξε κάποιες πολύ καλές άμυνες και η Βιλερμπάν μείωσε στον πόντο (49-50).

Ο Φαλ με 2/2 βολές έφερε το σκορ στο 49-52, ο Τζόουνς μείωσε σε 51-52 και ο Σλούκας με βολές έκανε το 51-54. Ο Ντιό ισοφάρισε για 3 και ο Μόργκαν από κοντά έδωσε το προβάδισμα στη Βιλερμπάν (56-54).

Ο Ολυμπιακός απάντησε κι εκείνος με ένα δικό του 0-5 σερί. Πρώτα με τον Σλούκα και μετά με τρίποντο του Βεζένκοβ από ασίστ Σλούκα για το 56-59. Ο Φαλ με 2/2 βολές έκανε το 58-61, τρία λεπτά από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ο Σλούκας με λέι απ έφερε τον Ολυμπιακό ξανά στο +5 (58-63).

Όμως, το προβάδισμα πολύ γρήγορα πέρασε στην πλευρά των γηπεδούχων. Έστω και για λίγο. Ο Στράζελ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 64-63, με τον Βεζένκοβ να απαντάει άμεσα, με τον ίδιο τρόπο, μετά από ασίστ του Σλούκα (7) για το 64-66. Μάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ με δικό του τρίποντο έκανε το 64-69, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.